Port-of-Spain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Port-of-Spain
Qytet
noform
Muzeu kombëtar dhe arti i galerive
Vendndodhja
Port-of-Spain is located in Trinidadi dhe Tobagoja
Port-of-Spain
Port-of-Spain

Koordinatat: 10°40′V 61°31′P / 10.667°V 61.517°P / 10.667; -61.517

Administrimi
Shteti Flamuri Trinidadi dhe Tobagoja
Kryetari i Bashkisë Keron Valentine
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 3 m (m.n.d.)
Popullsia 37,074 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore AST UTC-4
Verore DST UTC-4
Faqja Zyrtare http://cityofportofspain.gov.tt

Port-of-Spain është kryeqyteti i Trinidadit dhe Tobagos, është qyteti i tretë më i madh në vend. Është një nga qytetet e mëdhaja në Karaibe. Ndodhet në veriperëndim të vendit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]