Principata e Silandës

Coordinates: 51°53′42.6″N 1°28′49.8″E / 51.895167°N 1.480500°E / 51.895167; 1.480500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Principata e Silandës
Principality of Sealand
Flag of Silanda
Flamuri
Coat of arms e Silanda
Stema
Parimi: E Mare Libertas
"Nga deti, Liria"
Himni: "Nga deti, Liria"
Location of Silanda
Silanda nga lart në 1999
Silanda nga lart në 1999
Qeveria
Lloji i qeverisjesMonarki kushtetuese[1]
Prince 
• 1967–2012
Paddy Roy Bates
• 2012–tani
Michael Bates[1][2]
Themelimi
• Declared
2 shtator 1967;
56 vite më parë
 (1967-09-02)[2]
Sipërfaqja
• Gjithsej
0.004 km2 (0.0015 sq mi)
(approx. 1 acre)
Popullsia
• Përllogaritje
2 (2015)[3]
Ekonomia
MonedhaDollari silandez
Të dhëna të tjera
Faqja zyrtare
sealandgov.org


Principata e Silandës është një mikrokomb i panjohur, i vetëshpallur [4] në HM Fort Roughs ( e njohur si kulla Roughs) një platformë në det të hapur në Detin e Veriut përafërsisht 12 km larg nga brigjet e Suffolkut . Kjo strukturë është një fortesë detare Maunsell që u ndërtua nga britanikët në ujërat ndërkombëtare gjatë Luftës së Dytë Botërore . Që nga viti 1967, Kulla e çmontuar Roughs është pushtuar dhe pretenduar si një shtet sovran nga familja dhe bashkëpunëtorët e Paddy Roy Bates. Bates e sekuestroi kullën nga një grup transmetuesish radioje pirate në 1967 me qëllimin për të ngritur stacionin e tij atje. Silanda u pushtua nga mercenarët në 1978, por ishte në gjendje të zmbrapste sulmin. Që nga viti 1987, kur Mbretëria e Bashkuar zgjeroi ujërat e saj territoriale në 12 milje detare, platforma ka qenë në territorin britanik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1943, gjatë Luftës së Dytë Botërore, HM Fort Roughs u ndërtua nga Mbretëria e Bashkuar si një nga kalatë Maunsell, [5] kryesisht për të mbrojtur korsitë jetësore të transportit në grykëderdhjet e afërta kundër avionëve gjermanë të minave. Kjo është afërsisht 13 km nga bregu i Suffolkut, jashtë 6 km të dikurshme pretendim të Mbretërisë së Bashkuar dhe, për rrjedhojë, në ujërat ndërkombëtare. [5] Objekti ishte i pushtuar nga 150–300 personel të Marinës Mbretërore gjatë Luftës së Dytë Botërore; personeli i fundit me kohë të plotë u largua në 1956. [5] Fortesat Maunsell u dekomisionuan në vitet 1950. [6]

Pushtimi dhe themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla Roughs u pushtua në shkurt dhe gusht 1965 nga Jack Moore dhe vajza e tij Jane, duke u ulur në emër të stacionit pirat Wonderful Radio London .

Më 2 shtator 1967, kalaja u pushtua nga majori Paddy Roy Bates, një shtetas britanik i cili ishte pronar i një radioje pirate, i cili nxori grupin konkurrues të transmetuesve piratë. [7] Bates synonte të transmetonte radiostacionin e tij pirat – të quajtur Radio Essex - nga platforma. [8] Pavarësisht se kishte pajisjet e nevojshme, ai kurrë nuk filloi transmetimin. Bates shpalli pavarësinë e platformës dhe e konsideroi atë Principatën e Silandës. [7]

Në vitin 1968, punëtorët britanikë hynë në atë që Bates pretendonte se ishin ujërat e tij territoriale. Michael Bates (djali i Paddy Roy Bates) u përpoq të trembte punëtorët duke gjuajtur të shtëna paralajmëruese nga kalaja e mëparshme. Meqenëse Bates ishte një subjekt britanik në atë kohë, ai u thirr në gjykatë në Angli për akuzat për armë zjarri pas incidentit. Por pasi gjykata vendosi se platforma (të cilën Bates tani po e quante "Silandë") ishte jashtë kufijve territorial britanik, duke qenë përtej 6 km kufiri i ujërave të vendit, çështja nuk mund të vazhdonte. [9]

Në 1975, Bates prezantoi një kushtetutë për Silandën, e ndjekur nga një flamur kombëtar, një himn kombëtar, një monedhë dhe pasaporta. [10]

Statusi juridik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Silandës dhe Mbretërisë së Bashkuar, me pretendimet për ujëra territoriale prej 3 dhe 12 miljesh

Në vitin 1987, Britania e Madhe zgjeroi ujërat e saj territoriale nga 3 në 12 milje detare. Silanda tani është në ujërat territoriale britanike. [11] Sipas mendimit të akademikut të drejtësisë John Gibson, ka pak ose aspak shanse që Silanda të njihet si një komb për shkak se është një strukturë e krijuar nga njeriu. [11]

Silanda mban Rekordin Botëror Guinness për "zonën më të vogël që pretendon statusin e kombit". [12]

Njohja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simon Sellars i The Australian dhe Red Bull e përshkruan Silandën si vendin më të vogël në botë, [13] [14] por Silanda nuk njihet zyrtarisht nga asnjë shtet sovran. Megjithatë, qeveria e Silandës pretendon se është njohur de fakto nga Gjermania, pasi kjo e fundit dikur dërgoi një diplomat në vend. [15]

 1. ^ a b "Information on the Principality of Sealand including Bates Family, GDP, Constitution" (PDF). Artists' Association MUU. Amorph Summit of Micronations. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 tetor 2014. Marrë më 13 nëntor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b MacEacheran, Mike. "Sealand: A peculiar 'nation' off England's coast". www.bbc.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2020. Marrë më 23 shtator 2020.
 3. ^ Eveleth, Rose. "'I rule my own ocean micronation'". www.bbc.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 2021-05-13.
 4. ^ MacEacheran, Mike. "Sealand: A peculiar 'nation' off England's coast". www.bbc.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2022. Marrë më 2021-12-30.
 5. ^ a b c Zumerchik, John (2008). Seas and Waterways of the World: An Encyclopedia of History, Uses, and Issues. ABC-CLIO Ltd. fq. 563. ISBN 978-1-85109-711-1. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 12 janar 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "The Maunsell Sea Forts". HeritageDaily – Archaeology News (në anglishte amerikane). 2020-05-20. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 2021-05-13.
 7. ^ a b Ryan, John; Dunford, George; Sellars, Simon (2006). Micronations. Lonely Planet. fq. 9. ISBN 1-74104-730-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Gould, Jack (25 mars 1966). "Radio: British Commercial Broadcasters Are at Sea; Illegal [[:Stampa:Not a typo]] Are Beamed From Ships". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 19 dhjetor 2015. {{cite news}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Regina v. Paddy Roy Bates and Michael Roy Bates, The Shire Hall, Chelmsford, 25 October 1968. "Regina v. Paddy Roy Bates and Michael Roy Bates". The Shire Hall, Chelmsford. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2007. Marrë më 29 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Sealand: a peculiar 'nation' off England's coast". BBC. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Ward, Mark (5 qershor 2000). "Offshore and offline?". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2009. Marrë më 9 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Guinness World Records 2008. Guinness World Records. 2007. fq. 131. ISBN 978-1-904994-18-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Skateboarding the World's Smallest Country: Red Bull All Access". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2013. Marrë më 17 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "JOURNEYS – THE SPIRIT OF DISCOVERY: Simon Sellars braves wind and waves to visit the unlikely North Sea nation of Sealand". The Australian. 10 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2008. Marrë më 10 nëntor 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Ryan, John; Dunford, George; Sellars, Simon (2006). Micronations. Lonely Planet. fq. 11. ISBN 1-74104-730-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)