Profesor asistent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Profesor asistent është një gradë akademike pak më poshtë gradës së një profesori të asociuar që përdoret në universitete ose kolegje, kryesisht në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Japoni .

Vështrim i përgjithashëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky pozicion në përgjithësi merret pas marrjes së një diplome doktorature dhe përgjithësisht pas disa vitesh të mbajtjes së një ose më shumë pozicioneve të studiuesve postdoktoralë . [1] [2] [3] Është nën pozicionin e profesorit të asociuar në shumicën e universiteteve dhe është e barabartë me gradën e pedagogut në shumicën e universiteteve të Commonwealth. Në Shtetet e Bashkuara, profesori asistent është shpesh pozicioni i parë që mbahet në një pistë qëndrimi, megjithëse mund të jetë gjithashtu një pozicion jo-trajtimi. Një sekuencë tipike e profesoratit është profesor asistent, profesor i asociuar dhe profesor i rregullt. Pas shtatë vjetësh, nëse janë të suksesshëm, profesorët asistent mund të marrin mandatin dhe gjithashtu të promovohen në profesor të asociuar. [4]

Ekziston një kërkesë e madhe për pozicione vakante asistent profesorësh, shpesh me qindra aplikantë. Më pak se 20% e të diplomuarve të doktoraturës kalojnë në pozicionin e asistentit të profesorit pas diplomimit. 

Krahasimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela paraqet një pasqyrë të gjerë të sistemeve kryesore tradicionale, por ka universitete që përdorin një kombinim të këtyre sistemeve ose titujve të tjerë. Disa universitete në vendet e Commonwealth kanë miratuar gjithashtu plotësisht sistemin e Amerikës së Veriut në vend të sistemit të Commonwealth.

Sistemi i Amerikës së Veriut Sistemi i Commonwealth
Profesor</br> (niveli më i lartë, duke përfshirë profesor të dalluar ose ekuivalent)
Profesor
Profesor Lexues (kryesisht MB) ose profesor i asociuar (kryesisht Australia, NZ, Afrika e Jugut, India, Azia Juglindore, Irlanda)
Profesor i asociuar Lektor i lartë
Profesor asistent Ligjërues

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bourne, P. E.; Friedberg, I. (2006). "Ten Simple Rules for Selecting a Postdoctoral Position". PLOS Computational Biology. 2 (11): e121. Bibcode:2006PLSCB...2..121B. doi:10.1371/journal.pcbi.0020121. PMC 1664706. PMID 17121457. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  2. ^ Ruben, A. (2013). "The Postdoc: A Special Kind of Hell". Science. doi:10.1126/science.caredit.a1300256. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Brooks, I. M. (2008). "Postdoc glut means academic pathway needs an overhaul". Nature. 454 (7208): 1049. Bibcode:2008Natur.454.1049B. doi:10.1038/4541049a. PMID 18756230. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Transition from Graduate Student to Assistant Professor". career.berkeley.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2022. Marrë më 2017-08-18.