Proteina e hirrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kontejnerët e proteinës së hirrës shiten në një dyqan ushqimesh të shëndetit

Proteina e hirrës është një përzierje e proteinave të izoluara nga hirra, materiali i lëngshëm i krijuar si nënprodukt i prodhimit të djathit. Proteinat përbëhen nga α-laktalbumina, β-laktoglobulina, albumina e serumit dhe imunoglobulina . [1] Glikomakropeptidi gjithashtu përfaqëson përbërësin e tretë më të madh, por nuk është një proteinë. Proteina e hirrës zakonisht tregtohet si një suplement proteinik dhe pretendime të ndryshme shëndetësore i janë atribuar asaj. Një rishikim i botuar në vitin 2010 në Gazetën e Autoritetit të Sigurisë Ushqimore Evropiane doli në përfundimin se literatura e ofruar nuk i mbështet në mënyrë të përshatshme metimet (pretendimet) e propozuara. [2] Për rritjen e muskujve, proteina e hirrës është treguar pak më e mirë në krahasim me llojet e tjera të proteinave, të tilla si kazeina ose soja . [3]

Krem djathi vegan i markës Modern Kitchen me aromë luleshtrydhe, i bërë me proteinë hirrë jo shtazore Perfect Day të prodhuar nga mikrobet

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Proteina në qumështin e lopës është afërsisht 20% hirrë dhe 80% kazeinë . [4] Proteina në qumështin e njeriut është afërsisht 60% hirrë dhe 40% kazeinë. [5] Fraksioni i proteinave në hirrë përbën afërsisht 10% të totalit të lëndëve të ngurta të thata në hirrë. Kjo proteinë është zakonisht një përzierje e beta-laktoglobulinës (~65%), alfa-laktalbuminës (~25%), albuminës së serumit të gjedhit (~8%) (shih gjithashtu albuminën e serumit ) dhe imunoglobulinave . [6]

Fragmenti i tretë më i madh i izolimit të proteinës së hirrës që rrjedh nga hirra e ëmbël është glikomakropeptidi ose GMP. Megjithatë, GMP-së i mungon struktura dytësore e nevojshme që ajo të klasifikohet si një proteinë dhe konsiderohet një zinxhir i gjatë aminoacidesh. Këto peptide janë të gjitha të tretshme në ujë në format e tyre amtare, pavarësisht nga pH.

Përdorimi për stërvitjen e forcës dhe ndërtimin e muskujve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi kryesor i shtesave të proteinës së hirrës është për rritjen dhe zhvillimin e muskujve. Ngrënia e shtesave të proteinës së hirrës para stërvitjes nuk do të ndihmojë performancën atletike, por do të përmirësojë rikuperimin dhe sintezën e proteinave të trupit pas stërvitjes, sepse rrit aminoacidet e lira në gamën e aminoacideve të lira të trupit. [7]

  1. ^ Farrell, HM; Jimenez-Flores, R; Bleck, GT; etj. (2004). "Nomenclature of the Proteins of Cows' Milk—Sixth Revision". Journal of Dairy Science (në anglisht). 87 (6): 1641–1674. doi:10.3168/jds.s0022-0302(04)73319-6. ISSN 0022-0302. PMID 15453478.
  2. ^ EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (2010). "Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to whey protein". EFSA Journal. 8 (10): 1818. doi:10.2903/j.efsa.2010.1818. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tang, Jason E.; Moore, Daniel R.; Kujbida, Gregory W.; Tarnopolsky, Mark A.; Phillips, Stuart M. (1 shtator 2009). "Ingestion of whey hydrolysate, casein, or soy protein isolate: effects on mixed muscle protein synthesis at rest and following resistance exercise in young men". Journal of Applied Physiology. 107 (3): 987–992. doi:10.1152/japplphysiol.00076.2009. PMID 19589961. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Jay R. Hoffman & Michael J. Falvo (2004). "Protein - Which is best?". Journal of Sports Science and Medicine (3): 118–130. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Luhovyy BL, Akhavan T, Anderson GH (2007). "Whey proteins in the regulation of food intake and satiety". Journal of the American College of Nutrition. 26 (6): 704S–712S. doi:10.1080/07315724.2007.10719651. PMID 18187437. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2011. Marrë më 11 nëntor 2023. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Haug, A; Høstmark, AT; Harstad, OM (2007). "Bovine milk in human nutrition – a review". Lipids Health Dis. 6: 25. doi:10.1186/1476-511X-6-25. PMC 2039733. PMID 17894873. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  7. ^ Guo, Mingruo (2019). Whey Protein Production, Chemistry, Functionality, and Applications. Temple University: John Wiley & Sons Ltd. fq. 119–122. ISBN 9781119256052. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)