Jump to content

Pushka pa zmbrapsje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pushkë M40 pa kthim në trekëmbëshin e saj "karrocë" M79.

Një pushkë pa zmbrapsje, lëshues pa zmbrapsje, ose thjesht armë pa zmbrapsje, nganjëherë shkurtuar me "RR" ose "RCL" (për ReCoilLess)[1] është një lloj sistemi i lehtë artilerie ose lëshues i lëvizshëm nga njeriu që është krijuar për të nxjerrë një formë kundërmase, si p.sh. gaz nga pjesa e pasme e armës në momentin e shkrepjes, duke krijuar një shtytje përpara që kundërshton pjesën më të madhe të zmbrapsjes së armës. Kjo lejon eliminimin e pjesës më të madhe të pajisjeve të rënda dhe të rënda kundër kundërsulmit të një topi konvencional, si dhe një tytë me mure më të hollë, dhe kështu lëshimin e një predhe relativisht të madhe nga një platformë që nuk do të ishte në gjendje të përballonte peshën. ose zmbrapsje e një arme konvencionale të së njëjtës madhësi. Teknikisht, vetëm pajisjet që përdorin predha të stabilizuara me rrotullim të shkrepura nga një tytë me pushkë janë pushkë pa zmbrapsje, ndërsa variantet me hapje të lëmuar (të cilat mund të stabilizohen me fin ose të pastabilizuar) janë armë pa zvarritje. Ky dallim shpesh humbet, dhe të dyja quhen shpesh pushkë pa zmbrapsje.[2]

Ndonëse në pamje të ngjashme me një raketë-hedhës me bazë tubash (pasi edhe këto funksionojnë sipas parimit të lëshimit pa zmbrapsje), ndryshimi kryesor është se armët pa zmbrapsje qëllojnë predha duke përdorur një shtytës konvencional pa tym. Ndërsa ka fishekë me ndihmën e raketës për armët pa zmbrapsje, ato ende nxirren nga tyta nga ndezja e një ngarkese konvencionale shtytëse.

Për shkak se një pjesë e shpejtësisë së predhës humbet në mënyrë të pashmangshme për kompensimin e zmbrapsjes, pushkët pa zmbrapsje priren të kenë rreze inferiore ndaj topave tradicionale, megjithëse me një lehtësi shumë më të madhe transporti, duke i bërë ato të njohura me parashutistët, luftërat malore dhe njësitë e forcave speciale, ku transportueshmëria është veçanërisht e rëndësishme. shqetësim, si dhe me disa njësi të lehta mbështetëse të këmbësorisë. Zmbrapsja shumë e pakësuar lejon pajisje që mund të transportohen nga këmbësorë individualë: pushkët më të rënda pa zmbrapsje janë montuar në trekëmbëshe të lehta, karroca të lehta me rrota ose automjete të vogla dhe synohen të transportohen nga ekuipazhi prej dy deri në pesë persona. Versionet më të mëdha mbajnë sasi të mjaftueshme dhe tërhiqen për t'u kufizuar në një montim të tërhequr ose një automjet relativisht të rëndë, por janë ende shumë më të lehta dhe më të lëvizshme se topat e së njëjtës shkallë. Sisteme të tilla të mëdha janë zëvendësuar nga raketa të drejtuara antitank në shumë ushtri.

  1. ^ "Recoilless Weapons" (PDF). Small Arms Survey Research Notes. Vëll. 55. dhjetor 2015. fq. 1–4. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2016-03-14. Marrë më 2018-04-02. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Julio, S. (prill 1953), Las Armas Modernas de Infantería {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)