Jump to content

Pushtimi mysliman i Gadishullit Iberik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e pushtimit Umajad të Hispanisë.

Pushtimi musliman i Gadishullit Iberik nga Kalifati Umajad ndodhi rreth viteve 710 dhe 720. Pushtimi rezultoi në disfatën e Mbretërisë Vizigotike dhe krijimin e vilajetit Umajad të Andaluzisë.

Gjatë kalifatit të kalifit të gjashtë umajad, al-Walid I (r. 705–715), Tarik ibn Zijad u nis nga Afrika e Veriut në fillim të vitit 711 përmes Ngushticës së Gjibraltarit me një forcë prej rreth 1700 burrash për të nisur një ekspeditë ushtarake kundër Mbretëria visigotike e Toledos, e cila kontrollonte territorin e dikurshëm të Hispanisë Romake.[1][2][3][4] Pasi mundi mbretin visigotik Roderic në Betejën e Guadalete në korrik të po atij viti, Tariku u përforcua nga një forcë arabe e udhëhequr nga eprori i tij vali Musa ibn Nusayr dhe vazhdoi drejt veriut.

Në 713, Theodemir, konti vizigotik i Murcias u dorëzua me kusht, dhe në 715, Abd al-Aziz ibn Musa u emërua guvernatori i parë i Al-Andalusit, duke emëruar Seviljen si kryeqytetin e tij. Deri në vitin 717, Umajadët kishin pushtuar Galinë për të nisur bastisjet e tyre të para në Septimania. Deri në vitin 719, Barcelona dhe Narbonne ishin kapur gjithashtu. Nga viti 740 deri në 742, pushtimi u ndërpre më pas nga Revolta e Berberëve dhe në vitin 755, kur një forcë abaside e udhëhequr nga Jusuf ibn Abd al-Rahman al-Fihri zbarkoi për të marrë territorin nga Umajadët.

Deri në vitin 781, Abd al-Rahman I kishte shuar të gjitha rebelimet dhe rivalët dhe kishte konsoliduar sundimin umajad mbi një Iberi pothuajse tërësisht të ribashkuar, një prani që do të mbetej deri në Reconquista të intensifikuar të mbështetur nga Papa në mesin e shekullit të 13-të, e cila kishte për qëllim rimarrjen gadishulli për krishterimin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Collins, Roger (1983). Early Medieval Spain. New York: St. Martin's Press. fq. 151. ISBN 0-312-22464-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nagy, Luqman (2008). The book of Islamic dynasties: a celebration of Islamic history and culture. Ta-Ha Publishers Ltd. fq. 9. ISBN 9781842000915. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Andalusí, Fundación El Legado. Maroc et Espagne: une histoire commune publié par Fundación El Legado Andalusí. Fundación El legado andalusì. ISBN 9788496395046. Marrë më 26 maj 2010 – nëpërmjet Books google. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Catlos, Brian A. (maj 2018). Kingdoms of Faith: A New History of Islamic Spain (bot. First). New York, N.Y. ISBN 978-0-465-05587-6. OCLC 1003304619. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)