Qeni i egër i Afrikës Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qeni i egër i Afrikës Perëndimore
West African Wild Dog.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
Nënlloji:
L. p. manguensis
Emri trinomial
Lycaon pictus manguensis
Matschie, 1915
Sinonimet
Lycaon pictus mischlichi (Matschie, 1915)

Qeni i egër i Afrikës Perëndimore (Lycaon pictus manguensis) është një nënspecie e qenve të egër Afrikanë, nativë në Afrikën Perëndimore. Ai klasifikohet si i rrezikuar në mënyrë kritike nga BNRN-ja, pasi u vlerësua se ekzistojnë vetëm 70 individë të rritur.

Qeni i egër i Afrikës Perëndimore ishte i përhapur që nga perëndimi e deri në Afrikën Qendrore, në Senegal dhe në Nigeri. Tani vetëm dy popullata që jetojnë: një në Parkun Kombëtar të Niokolo-Koba të Senegalit dhe tjetri në Parkun Kombëtar të Beninit, në Burkina Faso dhe Nigeri.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Woodroffe, R.; Sillero-Zubiri, C. (2012). "Lycaon pictus (West Africa subpopulation)". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2015.2. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 10 janar 2016. Parametri i panjohur |last-author-amp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Victor Montoro (14 korrik 2015). "Lions, cheetahs, and wild dogs dwindle in West and Central African protected areas". Mongabay. Marrë më 10 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Wolf (PSF) cleaned 2.png Ky artikuj në lidhje me kanidët është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirësimin e këtij artikulli.