Qumështi i bletës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zhvillimi i larvave të mbretëreshës të rrethuar nga qumështi mbretëror i bletës

Qumështi i bletës i njohur edhe si qumështi mbretëror, është një sekrecion i bletëve që përdoret në ushqimin e larvave, si dhe të mbretëreshave të rritura. [1] Qumështi i bletës sekretohet nga gjëndrat në hipofarin e bletëve infermiere, dhe ushqehet për të gjitha larvat në koloni, pavarësisht seksit ose kastës.

Gjatë procesit që një koshere krijon mbretëresha të reja, punëtorët ndërtojnë qeliza të veçanta mbretëresha. Larvat në këto qeliza ushqehen me sasi të bollshme të peltes mbretërore. Ky lloj i të ushqyerit shkakton zhvillimin e morfologjisë së mbretëreshës, përfshirë vezoret e zhvilluara plotësisht të nevojshme për të hedhur vezë. [2]

Qumështi i bletës tregtohet gjerësisht si një shtesë dietike. Ai është një ilaç alternativ që bën pjesë në kategorinë e apiterapisë. Në vitin 2010, në Shtetet e Bashkuara, Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka ndërmarrë veprime ligjore kundër kompanive që kanë përdorur pretendime të pabaza të përfitimeve shëndetësore për të tregtuar produkte të qumështit të bletës. Studimet e bëra që nga ajo kohë kanë gjetur qumësht mbretëror që ka të ngjarë të përmirësojë prodhimin e kolagjenit, [3] vazodilimin, [4] në zvogëlimin e efekteve të sindromës premenstruale, [5] dhe si një trajtim postmenopausal te njerëzit, [6] dhe kundër sëmundjes Alzheimer në kafshë.[7]

Qumështi i bletës është 67% ujë, 12.5% proteina, 11% sheqerna të thjeshta ( monosakaride ), 6% acide yndyrore dhe 3.5% 10-hidroksi-2-dekenoik (10-HDA). Përmban gjithashtu minerale, përbërës antibakterialë dhe antibiotikë, acid pantotenik (vitaminë B5), piridoksinë ( vitaminë B <sub id="mwNA">6</sub> ) dhe sasi të gjurmës së vitaminës C, por asnjë prej vitaminave të tretshme në yndyrë: A, D, E ose K [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jung-Hoffmann, L (1966). "Die Determination von Königin und Arbeiterin der Honigbiene". Z Bienenforsch. 8: 296–322. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Maleszka, Ryszard (27 tetor 2014). "Epigenetic integration of environmental and genomic signals in honey bees: the critical interplay of nutritional, brain and reproductive networks". Epigenetics. 3 (4): 188–192. doi:10.4161/epi.3.4.6697. PMID 18719401. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Park, Hye Min; Hwang, Eunson; Lee, Kwang Gill; Han, Sang-Mi; Cho, Yunhi; Kim, Sun Yeou (shtator 2011). "Royal Jelly Protects Against Ultraviolet B–Induced Photoaging in Human Skin Fibroblasts via Enhancing Collagen Production". Journal of Medicinal Food. 14 (9): 899–906. doi:10.1089/jmf.2010.1363. PMID 21812645. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Siavash, Mansour; Shokri, Saeideh; Haghighi, Sepehr; Shahtalebi, Mohammad Ali; Farajzadehgan, Ziba (prill 2015). "The efficacy of topical royal jelly on healing of diabetic foot ulcers: a double-blind placebo-controlled clinical trial". International Wound Journal. 12 (2): 137–142. doi:10.1111/iwj.12063. PMID 23566071. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Taavoni, Simin; Barkhordari, Fatemeh; Goushegir, Ashrafeddin; Haghani, Hamid (1 gusht 2014). "Effect of Royal Jelly on premenstrual syndrome among Iranian medical sciences students: A randomized, triple-blind, placebo-controlled study". Complementary Therapies in Medicine. 22 (4): 601–606. doi:10.1016/j.ctim.2014.05.004. PMID 25146061. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Seyyedi, Fatemeh (2016). "Comparison of the Effects of Vaginal Royal Jelly and Vaginal Estrogen on Quality of Life, Sexual and Urinary Function in Postmenopausal Women". Journal of Clinical and Diagnostic Research. doi:10.7860/JCDR/2016/17844.7715. PMID 27437306. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Reisi, Parham; Pilehvarian, AliAsghar; Zamani, Zohre; Alaei, Hojjatallah (2012). "Effect of Royal Jelly on spatial learning and memory in rat model of streptozotocin-induced sporadic Alzheimer′s disease". Advanced Biomedical Research. 1 (1): 26. doi:10.4103/2277-9175.98150. PMC 3507025. PMID 23210085. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  8. ^ "Value-added products from beekeeping. Chapter 6". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]