Jump to content

RM (rreper, BTS)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RM

Kim Nam-joon (koreane: 김남준; lindur më 12 shtator 1994),i njohur më mirë me emrin e tij artistik RM (më përpara i njohur si Rap Monster), është një rreper, kompozitor dhe producent i Koresë së Jugut. Ai është udhëheqësi i grupit muzikor të Koresë së Jugut Bangtan Boys. Në vitin 2015, ai publikoi ​​mixet e tij të para solo, RM. Në tetor 2018, mixtape e tij e dytë, Mono, ishte albumi më i lartë i klasifikimit nga një solist korean në Billboard 200 chart, duke arritur kulmin në vendin e 26-te. Ai ka regjistruar me artistë të tillë si Wale, Younha, Warren G, Gaeko, Krizz Kaliko, MFBTY , Fall Out Boy, Primary dhe Lil Nas X.

Kim Nam-joon (koreane: 김남준) lindi më 12 shtator 1994,[1] në Dongjak-gu, Koreja e Jugut dhe u rrit në Ilsan-gu, ku familja e tij u zhvendos kur ai ishte katër ose pesë vjeç. [2][3]Ai është më i fëmija më i madh dhe ka një motër më të vogël.

Si fëmijë, RM kryesisht mësoi anglisht përmes serialit amerikan "Friends|" të cilin e ndiqte me nënën e tij. [4] Si student, ai shkruante në mënyrë aktive poezi dhe shpesh merrte çmime për shkrimet e tij. [5] Ai e postoi punën e tij në një faqe në internet me poezi për afërsisht një vit, ku mori vëmendje të moderuar. Përmes kësaj, RM u interesua për të ndjekur një karrierë letrare, por vendosi kundër saj. [5]Në moshën 11 vjeç, RM u interesua për muzikën hip-hop pasi dëgjoi "Fly" të Epik High në klasën e pestë. [6] Ai zbuloi se kënga i kishte dhënë rehati dhe, për shkak të kësaj, vendosi të kërkonte më tej në zhanër. Pas një prezantimi me reperin amerikan Eminem nga mësuesi i tij i shkollës, RM u interesua për lirikën, duke shtypur tekste që ai mendonte se ishin "të ftohta" dhe duke i ndarë me miqtë e tij. RM kaloi në shkrimin e teksteve më pas, duke deklaruar se poezia e tij u bë tekst kur u kombinua me muzikë. Në vitin 2007, si një student i vitit të parë të shkollës së mesme, RM filloi të binte në qarqet lokale amatore të hip-hopit, duke krijuar regjistrimin e tij të parë të vetë-kompozuar për herë të parë duke përdorur programin Adobe Audition (i quajtur më pas Cool Edit). Ai më vonë mori pjesë në koncertin e tij të parë në 2008. [5]RM përfundimisht u bë më aktive në skenën nëntokësore hip-hop Koreane nën monikerin "Runch Randa", duke lëshuar një numër pjesësh dhe bashkëpunimesh me reperë të tjerë nëntokësorë, të tillë si Zico. [7]

Në shkollë, RM shënoi në 1% më të mirët e kombit në provimet pranuese të universitetit për gjuhë, matematikë, gjuhë të huaj dhe studime shoqërore dhe kishte një IQ 148. [8] Prindërit e RM ishin fuqimisht kundër interesit të tij për një karrierë muzikore për shkak të arritjeve të tij akademike, dhe fillimisht RM vendosi të linte mënjanë muzikën për t'u përqëndruar në studimet e tij. Në mënyrë që të bindte nënën e tij që ta lejonte atë të ishte një reper, ai e pyeti atë nëse "ajo dëshironte të kishte një djalë që ishte një reper i vendit të parë, ose një student i vendit të 5000-të". [9]

RM zgjodhi emrin "Rap Monster" gjatë kohës së tij si një praktikant idhulli. Megjithëse zakonisht keqkuptohet që emri do të thotë se ai "përdhunon si një përbindësh", ai rrjedh nga teksti i një kënge që ai shkroi, frymëzuar nga "Rap Genius" i San E. Tekstet e këngëve përmbanin një segment ku San E deklaron se ai duhet të quhet një "përbindësh rap" pasi ai "rap pa pushim". [5]Ai e përvetësoi emrin e skenës sepse e ndjente se ishte "cool".[10] RM e ka përshkruar veten si të ketë një marrëdhënie dashurie-urrejtjeje me emrin, duke menduar se nuk ishte zgjedhur për të qenë "me një vlerë të jashtëzakonshme" për të. [5]

Ai zyrtarisht ndryshoi emrin e tij artistik në "RM" në nëntor 2017, pasi vendosi që "Rap Monster" nuk ishte më përfaqësues i atij që ishte ai apo muzikës që ai krijonte. [11] Në një intervistë me Entertainment Tonight RM deklaroi se "[emri] mund të simbolizojë shumë gjëra. Mund të ketë më shumë spektër në të." "Real Me" u dha si një kuptim i mundshëm aktual. [12]

2010–2013: Big Hit Entertainment dhe debutim me BTS

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, RM bëri audicion për Big Deal Records, duke kaluar raundin e parë së bashku me Samuel Seo por duke dështuar në raundin e dytë pasi ai harroi të gjitha tekstet e tij. [5]Sidoqoftë, pas audicionit, reperi Sleepy shkëmbeu informacione kontakti me RM, të cilin më vonë ia përmendi producentit Big Hit Entertainment Pdogg. [13] Në vitin 2010, Sleepy kontaktoi RM, duke e inkurajuar atë të bënte provë për CEO të Big Hit Bang Si-hyuk. Bang i ofroi RM një vend në etiketën rekord, dhe, pa dijeninë e prindërve të tij, RM e pranoi ofertën menjëherë.[5] Ndërveprimi bëri që Bang dhe Pdogg të fillonin prodhimin e një grupi hip hop, i cili përfundimisht u bë grupi idhull BTS. [14] RM u bashkua me Big Hit Entertainment menjëherë pasi ishte në moshën 16 vjeç. [15] Gjatë karrierës së tij si idhull, ai u regjistrua në Universitetin Global Cyber.

RM u trajnua për tre vjet me reperin tjetër Min Yoon-gi dhe balerinin Jung Ho-seok, i cili më vonë u bë i njohur si Suga dhe J-Hope respektivisht. [16] [17]Gjatë periudhës së tij tre-vjeçare të stazhierit, RM performoi në pesë këngë para-debutuese të kredituara në BTS në 2010 dhe 2011. [kërkohet citimi] Ai gjithashtu punoi si kompozitor për grupin e vajzave Glam dhe ndihmoi të shkruajnë këngën e tyre debutuese, "Party (XXO) ", një këngë në mënyrë eksplicite pro LGBTQ e cila u vlerësua nga Billboard si" një nga këngët më të menduara përpara nga një grup vajzash K-pop në dekadën e kaluar.[18] Më 13 qershor 2013, RM bëri debutimin e tij me BTS, [19] dhe që atëherë ka prodhuar dhe shkruar tekste këngësh për një larmi pjesësh në të gjithë albumet e BTS. Më 29 gusht 2013, RM performoi intro-në intro për shfaqjen e parë të zgjeruar të BTS O! RUL8,2?, E cila u lançua si rimorkio përpara publikimit të EP-së më 11 shtator dhe shënoi solon e tij të parë të lëshuar kolektivisht si "BTS".

2014–2016: Bashkëpunimet e para solo, RM dhe "Problematic Men"

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
RM performing with BTS on Show Champion, July 2015.

Më 5 Gusht 2014, Big Hit Entertainment lëshoi ​​një rimorkio për albumin e parë në studio BTS 'Dark & ​​Wild, i cili u vendos të dilte në 20 Gusht. Kënga rap, e lëshuar më vonë si kolektivisht nën BTS "Intro: What Am I To You ? ", ishte një solo e realizuar nga RM. [20] Përmes shfaqjes televizive të realitetit American Hustle Life që u përdor për të prodhuar Dark & ​​Wild, [21] RM krijoi një marrëdhënie pune me Warren G, i cili ofroi t'i jepte BTS një rrahje. [5] Në një intervistë me revistën koreane Hip Hop Playa, Warren G deklaroi se ai ishte miqësuar me BTS përmes programit dhe kishte mbajtur lidhje me bendin pasi ata u kthyen në Korenë e Jugut. [22] Më 4 Mars 2015, RM lëshoi ​​një këngë të vetme me Warren G me titull, "P.D.D (Ju lutem Mos Vdisni)" përpara përzierjes së tij të parë solo RM, pas një oferte nga Warren G për të bashkëpunuar. [5] [23] Kjo udhë pasqyroi se si ndjehej RM ndaj atyre që e urrenin dhe e kritikuan atë kohë, gjë që ai e konsideronte shumë shqetësuese. [22]

Po atë mars, RM bashkëpunoi me grupin e projektit hip hop MFBTY së bashku me EE dhe Dino J si një tipar për këngën "Bucku Bucku". Ai paraqiti në videoklipin "Bucku Bucku", dhe gjithashtu pati një kameo në një tjetër video muzikore MFBTY për këngën e tyre, "Bang Diggy Bang Bang".[24] [25] RM së pari krijoi një marrëdhënie pune të qëndrueshme me anëtarin e MFBTY Tiger JK gjatë një shfaqje televizive në 2013 kur Tiger JK po promovonte këngën e tij "The Cure", duke i thënë reperit se ai u rrit duke e dëgjuar atë.

RM u hodh si rregullt në programin e larmishëm Koreane Burrat Problematikë ku anëtarëve të kastit u jepen një larmi enigmash dhe problemesh për të zgjidhur dhe punuar përmes tyre duke folur për mendimet dhe përvojat e tyre. Programi filloi të transmetohej më 26 Shkurt 2015, megjithatë RM u largua nga shfaqja pas 22 episodeve për shkak të turneut botëror të Bulletit të Kuq të BTS '2015. [26]

Më 17 Mars 2015, RM lëshoi ​​miksetë e tij të parë solo, RM, i cili renditej i 48-ti në "50 Albumet më të Hip Hop të 2015" të Spin.[27]Mixtape trajton një larmi temash të tilla si e kaluara e RM në pista "Voice" dhe ideja që "ti je ti dhe unë jam unë" në pista "Do You".[28] Kur diskutonte punën e tij në pistën "God Rap", RM e përshkroi veten si një ateist, duke besuar se e vetmja gjë që përcakton fatin e tij ishte vetë. [29] Tërësia e punës së tij në përzierje zgjati rreth katër ose pesë muaj, me RM që punonte për të ndërmjet aktiviteteve të BTS. [5] Vitin pasues, RM kujtoi se ai kishte shkruar kryesisht për emocionet negative që kishte mbartur, të tilla si zemërimi dhe tërbimi, por deklaroi se këngët nuk janë "100% nën sovranitetin [e tij]" dhe se ai ndjeu shumë pjesë të përzierjet ishin "të papjekura". Ai gjithashtu shtoi se shpresonte që përzierja e tij e ardhshme të ishte diçka për të cilën ai punoi vetë. [5] Pas përzierjes, RM u shfaq së bashku me Kwon Jin-ah në Primary's "U" atë Prill. [30] Atë Gusht, RM bashkëpunoi me Marvel për kolonën zanore të Fantastic Four në Kore, duke lëshuar single-in dixhital, "Fantastic" duke shfaqur Mandy Ventrice përmes Melon, Genie, Naver Music dhe site të tjera muzikore. [31] Në gusht 2016, dyshja vokale Homme lëshoi ​​një tingull të vetëm me titull "Dilema", i cili u prodhua bashkë nga RM dhe Bang Si-hyuk.

2017 – sot: Mixo e dytë Mono dhe bashkëpunime të mëtejshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Mars 2017, RM bashkëpunoi me reperin amerikan Wale në një pista speciale të ngarkuar shoqërisht të quajtur "Ndryshim", e lëshuar si një shkarkim dixhital falas së bashku me një video muzikore shoqëruese të filmuar rreth dy javë para publikimit të këngës. [32][33] Dyshja së pari krijoi një marrëdhënie përmes Twitter me Wale që shkoi tek RM në 2016, pasi kishte parë kopertinën e RM të këngës së tij "Illest Bitch". [34] RM vendosi për temën e "Ndryshimit", duke thënë se megjithëse të dy reperët ishin jashtëzakonisht të ndryshëm, e përbashkëta e tyre qëndronte në faktin se edhe Amerika edhe Koreja kishin situatat e tyre politike dhe shoqërore dhe të dy dëshironin që bota të ndryshonte për mirë. [35] Një muaj më vonë, RM u paraqit në pistën "Gajah" me Gaeko të Dynamic Duo. [36] Në Dhjetor, RM bashkëpunoi në një remiks të këngës së Fall Out Boy "Champion". [37] Pjesa arriti numrin 18 në Billboard's Bubbling Under Hot 100 Singles, dhe ndihmoi RM të arrijë numrin 46 në Emerging Chart Artists për javën e 8 janarit 2018. [38][39] Më 27 Dhjetor, RM hyri në histori si artisti i parë K-pop që rendit në listën e Këngëve Rock Digital, duke dalë në numrin dy në listë.

Në vitin 2018, RM lëshoi ​​miksipenë e tij të dytë me titull Mono atë Tetor, të cilin ai e referoi si një "listë dëgjimi". [40]Ai u bë artisti i parë Koreane që renditet në vendin e parë në Listën e Artistëve në Zhvillim në Shtetet e Bashkuara me listën e dëgjimit.[41] Lista e dëgjimit u prit shumë mirë, me RM duke hedhur "pasiguritë e tij të thella të zhveshura në këngë si 'Tokyo' dhe 'Seoul'". [42] Pjesa "Seul" u prodhua nga dyshja britanike electropop Honne. Honne së pari zbuloi RM pasi e pa atë duke rekomanduar muzikën e tyre në Twitter, dhe përfundimisht u takua me të në Seul pas një prej koncerteve të tyre. Ndërveprimi bëri që dyshja të dëshironte të bashkëpunonte me RM. [43] Në nëntor, RM bashkëpunoi gjithashtu me Tiger JK në albumin e tij të fundit dhe të fundit si Drunken Tiger përpara se të tërhiqej emri, duke u shfaqur në këngën "Timeless". Fillimisht Tiger JK priste që teksti i RM të përmbajë vetë lavdërim, i cili ishte trendi i repit në atë kohë, por RM i shkruajti tekstet për të lënë pas kuptimin historik të emrit të Drunken Tiger.

Më 25 Mars 2019, Honne njoftoi se RM kishte siguruar një veçori në ribërjen e tyre të "Crying Over You" së bashku me këngëtarin BEKA, i cili u publikua më 27 Mars. [44] Honne fillimisht kishte publikuar "Crying Over You" në 2018, me vetëm BEKA që ofronte një veçori. Kënga fillimisht ishte parashikuar për një publikim të janarit 2019 por u shty për shkak të "rrethanave të paparashikuara". [45] Këngëtarja kineze Bibi Zhou iu shtua lëshimit kinez, duke u shfaqur me RM dhe duke zëvendësuar BEKA. [46] Të njëjtën ditë, Big Hit Entertainment lëshoi ​​këngën "Persona" si rimorkio për BTS 'EP Map of the Soul: Persona, e interpretuar si solo nga RM. [47] Persona debutoi në 17 në Billboard's YouTube Song Chart.[48] Tre muaj më vonë, më 24 korrik 2019, RM paraqiti në remiksin e katërt zyrtar të "Old Town Road" të Lil Nas X, me titull "Seoul Town Road", "mbush [...] vargun e tij në gjuhën angleze me një çuditërisht tingulli i mirë i Jugut ". [49][50] Më 29 dhjetor, u njoftua se RM do të shfaqej në rrugën e Younha "Winter Flower", e cila u lansua në 6 Janar 2020.

RM është një bariton. [51] Në vitin 2017, revista amerikane hip-hop XXL lëshoi ​​një listë të titulluar "10 Rappers Koreanë që Duhet T'i dini", e cila përfshinte RM. Shkrimtari Peter A. Berry premton se "Rap Monster rrallë arrin të jetojë deri në emrin e tij". Ai e përshkruan yllin e ri si "një nga reperët më të zhdërvjellët të rajonit, i aftë të ndërrojë rrjedhat pa mundim ndërsa rrëshqet nëpër një sërë instrumentesh të ndryshëm".

Crystal Tai nga South China Morning Post deklaroi se RM mori shumë vlerësime për rrjedhën e tij natyrore dhe tekstin dhe se ai kishte në të "My Beautiful Dark Twisted Fantasy e përzier me Earl Sweatshirt dhe Chance the Rapper" në të.

Në janar të vitit 2020, së bashku me anëtarin tjetër të BTS-së J-hope, RM u promovua nga bashkëpunëtori në një anëtar të plotë të Shoqatës së Muzikës së Koresë së Muzikës, duke u bashkuar me shokun e grupit Suga i cili më parë ishte njohur zyrtarisht si anëtar i plotë në 2018. Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Në një sondazh të kryer nga Gallup Korea, RM u rendit në idhullin e 12-të më të preferuar të vitit për vitin 2018.[52] Në vitin 2019, ai u rendit i 11-ti. [53] Në vitin 2018, ai u dha Urdhrin e Meritës Kulturore të klasit të pestë Hwagwan nga Presidenti i Koresë së Jugut së bashku me anëtarët e tjerë të BTS, për kontributin e tij në kulturën Koreane.

Mixtapes

 • RM (2015)
 • Mono (2018)
Year Network Title Role Episode(s) Note Ref
2014 Mnet 4things Show - Rap Monster Vetvetja 3 Dokumentar mbi Rap Monster [54]
2015 tvN Hot Brain: Problematic Men anëtar i kastit 1-22 Show quiz [55]

[56]
SBS Inkigayo prezantues No me Sungjae (BTOB) [57]
2016 MBig TV Close-up Observation Diary on Idol: Find Me Vetvetja 2 Reality show mbi jeten e tij [58]
KBS Gura-Chacha: Time Slip - New Boy anëtar i kastit Pilot Reality show [59]
SBS Inkigayo Prezantues No me Jin, Key, & Mijoo (Lovelyz) [60]
me Jin [61]
Mnet <i id="mwAb0">KCON</i> New York me Ailee [62]
2017 M Countdown me J-Hope & Jimin [63]
Year Title Length Director(s) Note Ref
2013 "Perfect Christmas" 3:45 Panjohur me Jungkook, Jo Kwon, Lim Jeong-hee, & Jo Hee (8eight) [64]
2015 "Do You" 3:08 Woo-gie Kim (GDW) [65]
"Awakening" 2:40 Panjohur
"Joke" 3:19
"P.D.D" 4:18 me Warren G
"Fantastic" 3:56 featuring Mandy Ventrice [66]
2017 "Change" 4:49 Beom-jin (VM Project Architecture) with Wale [67]
2018 "forever rain" 4:28 Choi Jae-hoon Animacion [68]
"seoul" 4:33 Yong-seok Choi (Lumpens) Lyric video [69]
"moonchild" 3:38 [70]

Trailer dhe filma të shkurtër

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Year Title Length Director(s) Note Ref.
2013 "Intro:O!RUL8,2" 1:21 Panjohur Animacion [71]
2014 "Intro:What Am I To You?" 2:53 [72]
2016 "Reflection #5" 3:02 Yong-seok Choi (Lumpens) [73]

[74]
2019 "Persona" 2:58 Comeback trailer [75]
 1. ^ Burlingame, Russ (5 gusht 2015). "Rap Monster Fantastic Four Trailer Released". comicbook. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Herman, Tamar (20 mars 2017). "Wale & BTS' Rap Monster Team Up for Politically Tinged 'Change': Watch". Billboard. Marrë më 20 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Robidoux, Brandy (22 tetor 2018). "RM Of BTS Releases New Track 'Seoul' Off His 'Mono' Mixtape & Fans Are Losing It On Twitter". Hollywood Life. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2019. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Herman, Tamar (24 tetor 2018). "BTS' RM Shares Lyric Video for 'Moonchild': Watch" (Article). Billboard. Marrë më 25 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g h i j k "방탄소년단 Comeback trailer". YouTube. Big Hit Entertainment. 27 gusht 2013. Marrë më 1 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 6. ^ "BTS (방탄소년단) DARK & WILD 'What Am I To You' Comeback Trailer". YouTube. Big Hit Entertainment. 5 gusht 2014. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "BTS (방탄소년단) WINGS Short Film #5 REFLECTION". YouTube. Big Hit Entertainment. 9 shtator 2016. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Benjamin, Jeff (13 tetor 2016). "The Significance of Each BTS Member Having Their Own Solo Song on 'Wings'". Fuse TV. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "방탄소년단 Comeback trailer". YouTube. Big Hit Entertainment. 27 gusht 2013. Marrë më 1 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Aquilina, Tyler (29 mars 2019). "BTS release music video trailer for Map of the Soul: Persona album". Entertainment Weekly. Marrë më 29 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 12. ^ Aquilina, Tyler (29 mars 2019). "BTS release music video trailer for Map of the Soul: Persona album". Entertainment Weekly. Marrë më 29 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 14. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 15. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 16. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 17. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 18. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 19. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 20. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 21. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 22. ^ a b "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 23. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 24. ^ Benjamin, Jeff (13 tetor 2016). "The Significance of Each BTS Member Having Their Own Solo Song on 'Wings'". Fuse TV. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 26. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 27. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 28. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 29. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 30. ^ Benjamin, Jeff (13 tetor 2016). "The Significance of Each BTS Member Having Their Own Solo Song on 'Wings'". Fuse TV. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 32. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 33. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 34. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 35. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 36. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 37. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 38. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 39. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 40. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 41. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 42. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 43. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 44. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 45. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 46. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 47. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 48. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 49. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 50. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 51. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 52. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 53. ^ "RM (rapper)". Wikipedia (në anglisht). 2020-11-27.
 54. ^ Ba, Thứ (5 qershor 2018). "BTS từng bị 'trù ẻo' như thế nào khi ra mắt làng K-pop". thethaovanhoa.vn (në vietnamisht). Marrë më 14 tetor 2018.
 55. ^ "[단독] 블락비 박경, '뇌섹남' 합류…랩몬 공석 채운다" (në koreanisht). Marrë më 15 shtator 2016.
 56. ^ "'문제적남자' 측 "박경, 고정 멤버로 출연"". 네이트뉴스 (në koreanisht). Marrë më 15 shtator 2016.
 57. ^ "[BANGTAN BOMB] Ingigayo Special MC debut Rap Monster". YouTube (në koreanisht). Bangtan TV. 11 dhjetor 2015. Marrë më 13 tetor 2018.
 58. ^ "[Close-up Observation Diary on Idol] Find Me - Rap Monster's exciting Friday" (Video). YouTube (në koreanisht). MBig Tv. 18 mars 2016. Marrë më 20 tetor 2018.
 59. ^ "미리보기 > 방송보기 > 구라차차 타임슬립 - 새소년 > 연예오락 > KBS". KBS. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2019. Marrë më 15 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "[단독] 방탄소년단 랩몬스터·진, '인기가요' 스페셜 MC…러블리즈". tvreport.co.kr (në koreanisht). 14 maj 2016. Marrë më 7 korrik 2018.
 61. ^ "[BANGTAN BOMB] Ingigayo 1st win and Jin & RM Special MC - BTS (방탄소년단)". YouTube (në koreanisht). Bangtan TV. 21 maj 2016. Marrë më 13 tetor 2018.
 62. ^ Melendez, Monique (26 qershor 2016). "KCON New York 2016: Ailee Comes Home, Seventeen Makes First American Appearance & More". Billboard. Marrë më 22 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Ajeng, Tisa (28 shtator 2017). "Live Streaming Mnet Countdown - 3 Anggota BTS Bakal Jadi Spesial MC Hari ini, Tonton di Sini!". Tribune Style (në indonezisht). Bangtan TV. Marrë më 14 tetor 2018.
 64. ^ Herman, Tamar (13 shkurt 2018). "10 Essential BTS Collaborations You Should Hear: Steve Aoki, The Chainsmokers & More". Billboard. Marrë më 20 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Rodríguez, Stefania (11 shtator 2018). "BTS: RM, el joven líder que lo inició todo, está de cumpleaños | VIDEOS". El Comercio (në spanjisht). Marrë më 17 tetor 2018.
 66. ^ Burlingame, Russ (5 gusht 2015). "Rap Monster Fantastic Four Trailer Released". comicbook. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Herman, Tamar (20 mars 2017). "Wale & BTS' Rap Monster Team Up for Politically Tinged 'Change': Watch". Billboard. Marrë më 20 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Herman, Tamar (22 tetor 2018). "BTS' RM Releases 'Mono' Mixtape and 'Forever Rain' Music Video: Watch". Billboard. Marrë më 22 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Robidoux, Brandy (22 tetor 2018). "RM Of BTS Releases New Track 'Seoul' Off His 'Mono' Mixtape & Fans Are Losing It On Twitter". Hollywood Life. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2019. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Herman, Tamar (24 tetor 2018). "BTS' RM Shares Lyric Video for 'Moonchild': Watch" (Article). Billboard. Marrë më 25 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "방탄소년단 Comeback trailer". YouTube. Big Hit Entertainment. 27 gusht 2013. Marrë më 1 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "BTS (방탄소년단) DARK & WILD 'What Am I To You' Comeback Trailer". YouTube. Big Hit Entertainment. 5 gusht 2014. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "BTS (방탄소년단) WINGS Short Film #5 REFLECTION". YouTube. Big Hit Entertainment. 9 shtator 2016. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Benjamin, Jeff (13 tetor 2016). "The Significance of Each BTS Member Having Their Own Solo Song on 'Wings'". Fuse TV. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Aquilina, Tyler (29 mars 2019). "BTS release music video trailer for Map of the Soul: Persona album". Entertainment Weekly. Marrë më 29 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)