Jump to content

Rachel Corrie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rachel Corrie

Aliene Rachel Corrie lindi më 10 prill 1979 dhe vdiq më 16 Mars 2003. Aktiviste e njohur amerikane dhe anëtarë i Lëvizjes Ndërkombëtare të Solidaritetit (International Solidarity Movement).

Ajo vdiq në Palestinë duke dalur përpara buldozerit Izraelit, që ishte duke e shkatërruar shtëpitë të Palestinezëve. U shtrydhë nga ana e Buldozerit Izraelit dhe vdiq.[1]

Studioi artin në "Evergreen State College". Me insistimin e saj personale 3 vjet, ajo bëri vizita personave me të meta psikike. Qëllimi i saj ishte të bëhej shkrimtarë,artist dhe punëtorë për paqe. Me sulmin e SHBA'së kundër Irakut ajo deklaroi që pas këtij sulmit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Izraeli do të fillojë therje në Palestinë dhe si vëzhguese ndërkombëtare shkoi në Gaza[1]. Rachel Corrie është përkujtuar me organizime të ndryshme në botë.

Për përkujtimin e Rachel Corrie në 12 Mars 2010 organizata "Free Gaza Movement" e dha anijës së tij emrin MV Rachel Corrie.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]