Razan al-Naxhar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Razan Ashraf Abdul Kadir al-Naxhar (11 shtator 1996 – 1 qershor 2018[1]) ishte infermiere palestineze që ndihmoi vullentarisht ministrinë e shëndetësisë në Gaza. Ajo banoi në Khuzaa, fshat afër kufirit me Izraelin.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnimi i saj formal pas vullnetarizmit ishte si ndihmës në Han Junis në spitalin Nasser; dhe ajo u bë anëtare aktive e Shoqatës Mjekësore të Ndihmës Palestineze, një organizatë joqeveritare shëndetësore. Ajo kishte të veshur veshjet mjekësore dhe ishte duke i trajtuar të lënduarit gjatë protestave në kufirin mes Gazës dhe Izraelit gjatë muajit të Ramazanit.[2] Më 1 qershor 2018, ajo u qëllua në gjoks dhe u vra nga një snaiperistë izraelitë kur ishte duke trajtuar të lënduarit gjatë protestave në kufijtë perëndimore të Izraelit. Mijëra palestinezë morrën pjesë në varrimin e saj në Gaza, përderisa trupi i saj ishte e mbështjellur me flamurin palestinezë. Babai i saj mbante veshjet e saj mjekësore, përderisa të tjerët kërkonin hakmarrje.[3][4][5]

Ajo ishte 21 vjeçare në kohën kur vdiq. Razani vdiq para se ajo dhe i fejuar i saj Izzat Shatat do të shpalnin fejesën e tyre në fund të muajitRamazanit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gaza violence: Thousands attend funeral for Palestinian medic
  2. ^ "A Woman Dedicated to Saving Lives Loses Hers in Gaza Violence". 1 qershor 2018. Marrë më 4 qershor 2018 – nëpërmjet NYTimes.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Gaza violence: Thousands attend funeral for Palestinian medic". BBC News. Marrë më 2018-06-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Medic who saved lives loses her own in Gaza". The Star. Marrë më 2018-06-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Thousands in Gaza mourn Palestinian paramedic killed by Israel". Middle East Eye. Marrë më 2018-06-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)