Reshov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rzeszów
Qytet
noform
Qendra më e madhe tregtare në Rzeszów
Stema_figura
Stema
Rzeszow flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Rzeszów is located in Polonia
Rzeszów
Rzeszów

Koordinatat: 50°02′01″V 22°00′17″L / 50.03361°V 22.00472°L / 50.03361; 22.00472

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Tadeusz Ferenc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 116,32 km2
Lartësia 197-384 m (m.n.d.)
Popullsia 187,327 banorë
Dendësia 1610 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 35-001 deri 35-959
Prefiksi +48 17
Targa RZ
Koordinatat 50° 02′ 01″ Veri

22° 00′ 17″ Lindje

Faqja Zyrtare www.rzeszow.pl

Rzeszów (Ukrainisht: Ряшiв, Rjashiv; Gjermanisht: Resche; Latinisht: Resovia) është qyteti më i madh në juglindje të Polonisë, me 187,327 banorë në vitin 2016.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stina e verës në Rzeszów është e nxehtë dhe stina e dimrit është e ftohtë. Temperatura mesatare në verë arrinë prej 18 në 19.6 °C, ndërsa në dimër prej −2.1 në 0 °C.

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Rzeszów–Jasionka ndodhet në një fshat të Jasionkas i cili është 10 kilometra në veri të qytetit.

Autobusat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rzeszów ka 49 linja të autobusave përfshirë edhe autobusat gjatë natës. Rzeszów ka gjithashtu porta me shumë autobusa të cilët shkojnë për në Sanok.[3]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dane statystyczne urzędu miasta Rzeszowa". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2015. Marrë më 2016-08-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "University of Rzeszów: News". www.univ.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 shkurt 2010. Marrë më 8 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "PKS Rzeszów S.A." web.pks.rzeszow.pl. Marrë më 8 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "History". Buffalo-Rzeszow Sister Cities, Inc. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shkurt 2009. Marrë më 24 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Sister Citiesfrom Buffalo's website Arkivuar 25 prill 2009 tek Wayback Machine
  6. ^ "Twin cities of the City of Kosice". Magistrát mesta Košice, Tr. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 27 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Semnarea acordului de înfrăţire: Satu Mare- Rzeszow". www.satu-mare.ro. Marrë më 27 qershor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Fangchenggang – nowe miasto partnerskie Rzeszowa". www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 prill 2016. Marrë më 8 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)