Revolucioni siçilian i vitit 1848

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Revolucioni siçilian i vitit 1848
Pjesë e Revolucioneve të vitit 1848 në shtetet italiane

Revolucioni në Palermo (12 janar 1848)
Data12 janar 1848 – 15 maj 1849
Vendodhja
Pasoja Revolucioni i shtypur; më shumë kompetenca për administratën lokale siçiliane
Palët pjesëmarrëse
Rebelët siçilian Dy Siçilitë
Mbështetur nga:
Spanja
Komandantët dhe udhëheqësit
Ruggero Settimo
V. F. di Torrearsa
Francesco Crispi
Ludwik Mierosławski
Ferdinand II
Carlo Filangieri
Njesitë e përfshira
Rebelët siçilian Ushtria e Dy Siçilive
Fuqia ushtarake
c. 20,000 E panjohur
Viktimat dhe humbjet
E panjohur

Revolucioni siçilian i pavarësisë i vitit 1848 (Siçilianisht: Rivuluzzioni nnipinnintista siciliana dû 1848) ndodhi në një vit të mbushur me revolucione dhe revolta popullore. Ai filloi më 12 janar 1848, dhe për këtë arsye ishte i pari nga revolucionet e shumta që ndodhi atë vit. Tre revolucione kundër sundimit Bourbon kishin ndodhur më parë në ishullin e Siçilisë duke filluar nga viti 1800: ky i fundit rezultoi në një shtet të pavarur që mbijetoi për 16 muaj. Kushtetuta që i mbijetoi 16 muajve ishte mjaft e avancuar për kohën e saj në aspektin liberal demokratik, siç ishte propozimi i një konfederate shtetesh italiane. Ishte në fakt një ngritje perde për fundin e mbretërisë Burbone të Dy Siçilive, e cila filloi nga Ekspedita e MijëraveGiuseppe Garibaldi më 1860 dhe kulmoi me rrethimin e Gaeta të viteve 1860-1861.

Revolucioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish mbretëritë e Napolit dhe Siçilisë u ribashkuan zyrtarisht pas Kongresit të Vjenës të vitit 1815 për t'u bërë mbretëria Burbone e Dy Siçilive. Të dyja mbretëritë kishin përbërë më parë Mbretërinë e vetme të Siçilisë (e krijuar nga normanët në shekullin e 11-të) gjatë shekujve të 12-të dhe 13-të, dhe u ndanë në dysh pas revoltës së [[Mbrëmjeja Siçiliane|Mbrëmjes së Siçilisë në vitin 1282.

Farat e revolucionit të vitit 1848 u mbollën përpara Kongresit të Vjenës, më 1814. Kjo ndodhi gjatë periudhës së trazuar Napoleonike kur oborri Burbon u detyrua të arratisej nga Napoli dhe ngriti oborrin e tij mbretëror në Palermo me ndihmën e marinës angleze. Fisnikët siçilianë mundën të shfrytëzonin rastin për t'i detyruar Bourbonët një kushtetutë të re për Siçilinë, e cila bazohej në sistemin e qeverisjes parlamentare të Westminsterit dhe në fakt ishte një kushtetutë mjaft liberale për atë kohë. Megjithatë, pas Kongresit të Vjenës, Ferdinand IV i Napolit (dhe III i Siçilisë) e hoqi menjëherë kushtetutën pas kthimit të oborrit mbretëror në Napoli.

Në vitin 1837, një epidemi shumë e rëndë [[Kolera|kolere kishte shkaktuar pothuajse 70 mijë vdekje në Siçili që kishte shkaktuar një ndjenjë mosbesimi dhe akuzash ndaj pushtetit në popullatë, të akuzuar se kishin përhapur vullnetarisht murtajën duke ndotur ujin dhe ajrin. Tensioni social shpërtheu në një kryengritje popullore që shpërtheu në Sirakuzë dhe Katania. Armiqësia e sicilianëve ndaj sundimit Burbon ishte për shkak të një sërë arsyesh, të cilat përfshinin shtypjen e të gjitha formave të autonomisë së popullit siçilian dhe dominimin e elementëve napoletan, varfërinë e ishullit, regjimin e ashpër policor dhe shkeljet e angazhimet e marra nga qeveritë e Napolit.

Ngjarjet politike pas revolucionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ruggero Settimo

Revolucioni i vitit 1848 u organizua në thelb nga Palermo dhe u përqendrua në të. Natyra popullore e revoltës është e dukshme në faktin se posterat dhe njoftimet po shpërndaheshin plot tre ditë përpara se aktet thelbësore të revolucionit të ndodhnin më 12 janar 1848. Koha ishte planifikuar qëllimisht të përkonte me ditëlindjen e Ferdinandit II të Dy Siçilive, i lindur vetë në Palermo në 1810 (gjatë periudhës Napoleonike të përmendur më lart).

Fisnikët sicilianë ishin menjëherë në gjendje të ringjallnin kushtetutën e vitit 1812, e cila përfshinte parimet e demokracisë përfaqësuese dhe qendrën e Parlamentit në qeverisjen e shtetit. Vincenzo Fardella u zgjodh president i Parlamentit Siçilian. U hodh edhe ideja për një konfederatë të të gjitha shteteve të Italisë. Sidoqoftë, Parlamenti sicilian nuk ishte kurrë në gjendje të kontrollonte qytetin e fortifikuar mirë të Mesinës, i cili në fund do të përdorej për të marrë përsëri ishullin me forcë. Në mënyrë të ngjashme, ishte qyteti i Mesinës që qëndroi më gjatë kundër sulmit të Garibaldit në ishull më 1860.

Kështu Siçilia mbijetoi si një shtet pothuajse i pavarur për gjashtëmbëdhjetë muaj, me ushtrinë Burbon që mori përsëri kontrollin e plotë të ishullit më 15 maj 1849 me forcë. Kreu efektiv i shtetit gjatë kësaj periudhe ishte Ruggero Settimo. Me kapitullimin ndaj Burbonëve, Settimo u arratis në Maltë, ku u prit me nderimet e plota të një kreu shteti. Ai qëndroi i internuar atje për pjesën tjetër të jetës së tij dhe vdiq atje në vitin 1863. Me formimin e Mbretërisë së re të Italisë më 1861, Settimo iu ofrua posti i Presidentit të parë të Senatit të parlamentit kombëtar të sapokrijuar, por ai u detyrua të bjerë për arsye shëndetësore. Megjithatë, kjo ftesë jep më shumë se një aluzion rastësor për lidhjen që ekzistonte midis ngjarjeve të viteve 1848 dhe 1860-61 në historinë italiane.

Revolucioni që filloi në Palermo ishte një nga një seri ngjarjesh të tilla në Itali, megjithëse ndoshta më i dhunshëm se të tjerët. Ajo u përhap shpejt në të gjithë ishullin dhe në të gjithë Italinë, ku e shtyu Charles Albertin, Mbretin e Sardenjës, të ndiqte shembullin e Ferdinandit II dhe të nxirrte një kushtetutë të shkruar me nxitim. Në imitim të këtyre ngjarjeve, trazira dhe revolucione ndoqën në të njëjtën kohë nëpër Evropë, dhe mund të konsiderohen si një shije e revoltave socialiste që do të vijnë.

Dhuna ndaj sicilianëve: masakra, përdhunime, zjarre dhe plaçkitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë pikë, në mbrëmjen e 7 shtatorit, beteja mund të thuhet se praktikisht ka përfunduar. Filangieri, megjithatë, nuk guxoi t'i linte trupat e tij të hynin në grupin e rrugicave që atëherë përbënin qendrën historike të Mesinës: megjithëse forcat e rregullta siciliane ishin shfarosur ose ishin detyruar të iknin, bombardimet e Bourbonëve vazhduan në qytetin e pambrojtur, d.m.th. , në pjesën që ende nuk e kishte zënë regjia, edhe për shtatë orë të tjera. Ushtarët e ushtrisë burbone iu dorëzuan plaçkitjeve dhe dhunës ndaj banorëve: “(Zviceranët dhe Napolitanët marshuan vetëm me zjarre, të pasuara nga grabitje, plaçkitje, vrasje, përdhunime etj.) Gratë dhunoheshin nëpër kisha, ku shpresonin për sigurinë dhe më pas vrisnin, priftërinj të vrarë në altarë, vajza të copëtuara, të moshuara dhe të sëmura të masakruara në shtretërit e tyre, familje të tëra u shpërngulën nga dritaret ose u dogjën brenda shtëpive të tyre, malet e huazuara të grabitura, vazot e shenjta valëviteshin". .

Gjatë ditëve të shtatorit 1848 pati shumë raste të civilëve që u vranë qëllimisht nga trupat Burbon, të cilët në disa raste përdhunuan gra që strehoheshin në kisha para se t'i vrisnin, vranë të gjithë fëmijët dhe vranë të sëmurë në shtretërit e tyre, siç ndodhi me. shembull për fermerin e moshuar Francesco Bombace, tetëvjeçar, dhe për vajzën e Letterio Russo, të cilit iu pre koka dhe të cilit iu prenë gjinjtë. Shtëpitë e të huajve që jetonin në Mesinë gjithashtu u plaçkitën dhe u shkatërruan, aq sa konsulli anglez Barker i raportoi ngjarjen qeverisë së tij duke shkruar se shumë nënshtetas anglezë që jetonin atje u shkatërruan dhe se edhe një diplomat, konsulli i Greqisë dhe Bavarisë M. G.M. Rillian, pavarësisht se ishte me uniformë, ishte plagosur me sabër, para se edhe banesa e tij të plaçkitej dhe të digjej. Trupat Burbon nuk i kursyen as ndërtesat fetare nga plaçkitja. Për shembull, kisha e San Domenico, e pasur me vepra arti, fillimisht u grabit nga objektet e saj të shenjta, më pas u dogj dhe u shkatërrua plotësisht. Humbja e jetës ishte e pallogaritshme. Një zyrtar Burbon i shkroi vëllait të tij, menjëherë pas kapjes së Mesinës, duke deklaruar se departamentet napolitane kishin rimarrë qytetin me një zjarr shumë intensiv dhe "duke shkelur kufomat në çdo hap që përparonte për një hapësirë prej rreth dy milje" dhe më pas komentoi " Çfarë tmerri, çfarë zjarri!" Edhe admirali britanik Parker dënoi punën e Bourbonëve, dhe në veçanti bombardimin e zgjatur terrorist të qytetit edhe pas përfundimit të gjithë rezistencës për tetë orë: "Egërsia më e madhe u tregua nga napolitanët, tërbimi i të cilëve ishte i pandërprerë për tetë orë. pasi të gjitha rezistenca kishte pushuar”.

Shkrim alegorik i kohës që përshkruan dëbimin e trupave napolitane nga Siçilia në fillim të revoltës

Mesinën e shqetësonte edhe puna e kriminelëve të zakonshëm të dërguar nga |Mbreti Ferdinand II në Siçili kundër kryengritësve dhe se pasi i munduan siçilianët për muaj të tërë me veprime banditë (krime, dhunë, vjedhje etj.) ata u dorëzuan në kohën e rënies. të qytetit në plaçkitjen e tij, duke mbërritur me varka të vogla nga Kalabria për të bërë plaçkë.

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Correnti, Santo (2002) A Short History of Sicily, Les Editions Musae, Montreal.
  • Scianò, Giuseppe (2004) Sicilia, Sicilia, Sicilia!, Edizione Anteprima, Palermo (në italisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]