Jump to content

Rezé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Redi
Reudied (Bretonisht)
Qendra e qytetit
Qendra e qytetit
Flamuri i Redi
Stema Redi
VendiFranca
Sipërfaqja
1
13.780 km2 (5.320 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
42.993
 • Dendësia3,100/km2 (8,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Rezé ( Frëngjisht: [ʁəze]  ( dëgjoni) ; Breton: Reudied , Gallo : Rezae ; Shqip: Redi) është një komunë (komunë) dhe ish-peshkopatë në departamentin Luarën Atlantike në rajonin Tokat e LuarësFrancës perëndimore. Është një periferi jugore e Nantës.

Njihej si RatiateMesjetë dhe RezayMesjetën e Lartë .

Pamje e Redit nga Maison Radieuse of Corbusier
Vendndodhja e komunës Rezé në departamentin e Loire-Atlantique

Komuna është e rrethuar nga komunat Nantes, Vertou, Les Sorinières, Pont-Saint-Martin dhe Bouguenais. Stacioni Rezé-Pont-Rousseau ka lidhje hekurudhore me Pornic, Saint-Gilles-Croix-de-Vie dhe Nantën.

  • Unité d'Habitation of Nantes-Rezé, një ndërtesë monumentale apartamentesh e projektuar nga Le Corbusier
Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.466—    
18003.519−21.2%
18064.989+41.8%
18214.756−4.7%
18314.968+4.5%
18415.277+6.2%
18466.203+17.5%
18516.644+7.1%
18567.054+6.2%
18617.209+2.2%
18667.423+3.0%
18726.946−6.4%
18766.849−1.4%
18817.377+7.7%
18867.418+0.6%
18917.431+0.2%
18967.803+5.0%
19018.751+12.1%
19068.919+1.9%
19119.424+5.7%
192110.368+10.0%
192611.050+6.6%
193112.325+11.5%
193613.499+9.5%
194616.395+21.5%
195419.000+15.9%
196228.276+48.8%
196833.509+18.5%
197535.730+6.6%
198233.562−6.1%
199033.262−0.9%
199935.478+6.7%
200737.846+6.7%
201239.377+4.0%
201741.411+5.2%