Robert Paton (futbollistë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Robert Paton
Të dhënat personale
Data e lindjes1854
Vendi i lindjesBonhill, Skoci
Data e vdekjes17 shkurt 1905
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
Vale of Leven
Ekipi kombëtar
1879Skocia2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase . † Ndeshje (Gola).

Robert Paton (185417 shkurt 1905) ka qënë një ish futbollist skocez i cili ka luajtur si sulmues.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Bonhill, Paton ka luajtur futboll me klubin Vale of Leven, dhe ka zhvilluar dy paraqitje me Skocinë.[1] Ai ishte një nga pjestarët themelues të Vale of Leven.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllai i tij Daniel ka qënë gjithashtu një futbollist.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Paul Smith (2013). Scotland Who's Who: International Players 1872–2013. Pitch Publishing. f. 237. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)