Ron Haviv

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ron Haviv (lindur më 1965) [1] është një fotoreporter amerikan që mbulon konfliktet. Ai është autor i disa publikimeve fotografike, është bashkëthemelues i VII Photo Agency, ligjëron në disa universitete dhe zhvillon seminare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ron Haviv ishte student dhe i diplomuar në shkollën e mesme Northern Valley Demarest në 1983, dhe më vonë vazhdoi të diplomohej në Universitetin e Nju Jorkut . [2] Që nga fundi i Luftës së Ftohtë ai ka mbuluar konfliktet dhe krizat e tjera humanitare në mbarë botën. Haviv është i njohur për dokumentacionin e tij të gjerë të Luftërave Jugosllave : Beteja e VukovaritKroaci, Rrethimi i Sarajevës, mizoritë e kryera në kampet serbe të përqendrimit në Bosnje dhe Hercegovinë dhe praktikën e spastrimit etnik siç u ekspozua nga Tigrat e Arkanit . [3]

Haviv ka fotografuar gjithashtu qytetin e Juárez, [4] një fushë beteje e Luftës Meksikane të Drogës ku ndodhin çdo ditë viktima civilë, ligjzbatues dhe anëtarë të kartelit. [5] Për më tepër, Haviv mbuloi shkatërrimin e tërmetit të Haitit të vitit 2010, si dhe epideminë pasuese të kolerës dhe mbështetjen dhe përfshirjen e të famshëmve në rindërtimin e tij. Fotografia e Haviv hedh dritë gjithashtu mbi kequshqyerjen në Bangladesh, përplasjet midis bandave të Los Anxhelosit dhe forcave të policisë, zgjedhjet presidenciale afgane të vitit 2009, luftën civile të Sri Lankës dhe luftën për fëmijët në Darfur .

Fotografia e Haviv është mbledhur dhe botuar në librat: Blood and Honey: A Balkan War Journal, Afganistan: On the Road to Kabul, dhe Haiti: 12 janar 2010. Ai është një nga shtatë bashkëthemeluesit e VII Photo Agency, e formuar në vitin 2001, së bashku me Alexandra Boulat, Gary Knight, Antonin Kratochvil, Christopher Morris, James Nachtwey dhe John Stanmeyer . Haviv e ka kanalizuar fokusin e tij në rritjen e ndërgjegjësimit për shkeljet e të drejtave të njeriut duke ndihmuar në krijimin e projekteve me shumë platforma për OJQ-të, të tilla si misionet e Mjekëve pa Kufij në DR Kongo: Lufta e harruar dhe e uritur për vëmendje, alarmi për fëmijë i UNICEF-it për Darfur dhe Sri. Lanka dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq 'Bota në Luftë.

Në vitin 2012 u zbulua një imazh nga libri i tij " Afganistan: Në rrugën drejt Kabulit", i cili u botua gjithashtu në faqen e internetit "The Digital Journalist ".  ishte licencuar te prodhuesi i armëve Lockheed Martin për të reklamuar bombat e saj me diametër të vogël. [6] [7] Sipas shifrave të The Guardian në vitin 2010, Lockheed Martin ishte shitësi më i madh i armëve në botë, me shitje që kalonin 35 miliardë dollarë. [6] Haviv iu përgjigj polemikave me një deklaratë në të cilën ai tekstualisht thotë: "Unë bëj një vijë të rreptë midis fotogazetarisë sime dhe fushatave komerciale dhe paraqes shembuj të të dyjave në faqen time të internetit, ku ato janë etiketuar qartë për atë që janë". [8] Haviv gjithashtu pohoi se agjencia e tij e fotografive “VII nuk është e lidhur në asnjë mënyrë me imazhet në fjalë”. [9]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Blood and Honey: A Balkan War Journal. TV Books, 2001.  .
 • Afghanistan: On the Road to Kabul. New York: de.MO, 2002.  ISBN 978-0970576859.
 • Haiti: 12 January 2010. New York: de.MO, 2010.  ISBN 978-0982590812. 16 posters folded and boxed.
 • Lost Rolls. Blurb Publishing, 2015.  ISBN 978-1320998840.

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Imazhet e luftës, Perpignan, Francë (1995); Fotofusion, Palm Beach, FL (1996); The Newseum, Nju Jork, NY (1997); Festivali Ndërkombëtar i Fotogazetarisë, Gijon, Spanjë (1999); Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë, Nju Jork, NY (1999); Bayeux, Francë (2001)
 • Afganistan: Rruga drejt Kabulit, Grazia Neri, Milano, Itali (2002); 92nd Street Y, Nju Jork, NY (2002)
 • Blood and Honey: A Balkan War Journal, Saba Gallery, New York, NY (2000); Galeria Kombëtare, Sarajevë, Bosnje dhe Hercegovinë (2000); Muzeu Kulturor i Shkupit, Shkup, Maqedoni (2001); Forumi i Lirisë, Londër, Angli (2001); Shtëpia e Kulturës Rex, Beograd, Serbi (2002); Muzeu i Mbretëreshës, Belfast, Irlanda e Veriut (2005); Muzeu Juglindor i Fotografisë, Daytona Beach, FL (2005); Muzeu i Fotografisë së Luftës, Dubrovnik, Kroaci (2003-2013)
 • Fëmijët e Darfurit, Kombet e Bashkuara, Nju Jork, NY (2005); Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos, CA (2006); Festivali Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut, New Orleans, LA (2008); Qendra Kulturore e Misionit të San Franciskos, San Francisko, CA (2008)
 • Haiti: 12 janar 2010, Galeria VII, Nju Jork, NY (2010); Galeria Fovea, Nju Jork, NY (2010)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Photokina, Part II: Photokina Masterpieces by Horst Faas - The Digital Journalist". digitaljournalist.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ron Haviv Profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Witness to Balkans bloodshed BBC News; 24 May 2001.
 4. ^ "Video: Blood on the grass". Need to Know | PBS. 20 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ron Haviv: The Impotence Of Authority". Digital Photo Pro. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "@VIIphoto agency, Ron Haviv and the world's two largest arms producers". duckrabbit. 26 maj 2012. Marrë më 2020-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Photo agencies and ethics: the individual and the collective". David Campbell. 12 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2020. Marrë më 2020-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Conscientious". jmcolberg.com. Marrë më 2020-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Let's play spot the difference with @ronhaviv and @VIIphoto". duckrabbit. 19 korrik 2012. Marrë më 2020-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]