Jump to content

Tigrat e Arkanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Garda Vullnetare Serbe)
Shenja e Gardës Vullnetare Serbe (jozyrtare).

Garda Vullnetare Serbe (serbisht: Српска добровољачка гарда Srpska dobrovoljačka garda, SDG), e njohur edhe si Tigrat e Arkanit ose Njerëzit e Arkanit, ishte formacion paraushtarak serb i drejtuar nga “Arkan”.

Burrat e Arkanit ishin një njësi paraushtarake vullnetare serbe e themeluar dhe e udhëhequr nga Arkan që luftoi në Kroaci (1991–93) dhe Bosnje (1992–95) gjatë Luftërave Jugosllave dhe ishte përgjegjës për krime të shumta lufte dhe masakra.[1]

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "HRW". Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2008. Marrë më 16 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)