Roullet-Saint-Estèphe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rulet dhe Shën Stef
Komunë
Kisha Saint-Cybard de Roullet
Kisha Saint-Cybard de Roullet
Stema Rulet dhe Shën Stef
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiCharente
QarkuAngoulême
KantoniBoëme-Échelle
NdërkomunalitetGrand Angoulême
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Gérard Roy[1]
Sipërfaqja
1
41.500 km2 (16.023 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.295
 • Dendësia100/km2 (270/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
16287 /16440
Lartësia22–139 m (72–456 ft)
(avg. 26 m or 85 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Roullet-Saint-Estèphe ( shqiptimi frëngjisht: [ʁulɛ sɛ̃.t‿ɛstɛf] ; Shqip: Ruleti dhe Shën Stefi) është një komunëdepartamentin Charente.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.136—    
1800921−18.9%
18061.188+29.0%
18211.291+8.7%
18311.350+4.6%
18411.462+8.3%
18461.464+0.1%
18511.475+0.8%
18561.388−5.9%
18611.395+0.5%
18661.373−1.6%
18721.313−4.4%
18761.245−5.2%
18811.274+2.3%
18861.254−1.6%
18911.187−5.3%
18961.205+1.5%
19011.225+1.7%
19061.232+0.6%
19111.226−0.5%
19211.127−8.1%
19261.179+4.6%
19311.238+5.0%
19361.173−5.3%
19461.235+5.3%
19541.282+3.8%
19621.354+5.6%
19681.538+13.6%
19752.304+49.8%
19822.953+28.2%
19903.378+14.4%
19993.525+4.4%
20073.686+4.6%
20124.109+11.5%
20174.262+3.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.