Jump to content

Rrethimi i Leningradit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bateria kundërajrore sovjetike në Leningrad pranë Katedrales së Shën Isakut, 1941.

Rrethimi i Leningradit (Rusisht: Blokada Leningrada; gjermanisht: Leningrade Blockade; finlandisht: Leningradin piiritys) ishte një bllokadë e zgjatur ushtarake e ndërmarrë nga fuqitë e Boshtit kundër qytetit sovjetik të Leningradit (Shën Petersburgu i sotëm) në Frontin Lindor të Luftës së Dytë Botërore. Grupi i Ushtrisë Veriore të Gjermanisë përparoi nga jugu, ndërsa ushtria finlandeze aleate e Gjermanisë pushtoi nga veriu dhe përfundoi unazën rreth qytetit.

Rrethimi filloi më 8 shtator 1941, kur Wehrmacht ndërpreu rrugën e fundit për në qytet. Megjithëse forcat sovjetike arritën të hapnin një korridor të ngushtë tokësor drejt qytetit më 18 janar 1943, Ushtria e Kuqe nuk e hoqi rrethimin deri më 27 janar 1944, 872 ditë pasi filloi. Bllokada u bë një nga rrethimet më të gjata dhe më shkatërruese në histori, dhe ndoshta ishte rrethimi më i kushtueshëm në histori për shkak të numrit të viktimave që u pësuan gjatë gjithë kohëzgjatjes së tij. Rreth 1.5 milion njerëz vdiqën si rezultat i rrethimit. Ndonëse nuk klasifikohej si krim lufte në atë kohë,[1] në shekullin e 21-të, disa historianë e kanë klasifikuar atë si gjenocid për shkak të urisë sistematike dhe shkatërrimit të qëllimshëm të popullsisë civile të qytetit.[2][3][4][5][6]

  1. ^ "Siege Warfare and the Starvation of Civilians as a Weapon of War and War Crime". justsecurity.org. 4 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2023. Marrë më 2022-08-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bidlack, Richard; Lomagin, Nikita (2012). The Leningrad Blockade, 1941–1944: A New Documentary History from the Soviet Archives. Përkthyer nga Schwartz, Marian. Yale University Press. fq. 1, 36. ISBN 978-0300110296. JSTOR j.ctt5vm646. Next to the Holocaust, the Leningrad siege was the greatest act of genocide in Europe during the Second World War, as Germany, and to a lesser extent Finland, tried to bombard and starve Leningrad into submission. [...] The number of civilians who died from hunger, cold, and enemy bombardment within the blockaded territory or during and immediately following evacuation from it is reasonably estimated to be around 900,000. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ganzenmüller 2005 p. 334
  4. ^ Hund, Wulf Dietmar; Koller, Christian; Zimmermann, Moshe (2011). Racisms Made in Germany. Münster: LIT Verlag. fq. 25. ISBN 978-3-643-90125-5. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2023. Marrë më 23 qershor 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Vihavainen, Timo; Schrey-Vasara, Gabriele (2011). "Opfer, Täter, Betrachter: Finnland und die Leningrader Blockade". Osteuropa. 61 (8/9): 48–63. JSTOR 44936431. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Siegl, Elfie (2011). "Die doppelte Tragödie: Anna Reid über die Leningrader Blockade". Osteuropa. 61 (8/9): 358–363. JSTOR 44936455. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)