Safet Zhulali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Safet Zhulali ishte Ministër i Mbrojtjes i Shqipërisë gjatë viteve 1992 - 1997. Safet Zhulali ishte deputet i PD ne Parlamentimin Shqipear ne dy legjistratura 1992-1997.

Aktivitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1992 Shqipëria shpalli një pakt ushtarake me Turqinë. Po ashtu në këtë vit Shqipëria hyri në Konfederatë Islamike.

Duke vizituar Shqipërinë në vitin 1992 minitsri i punëvë të jashtme turke e quajti Shqipërinë "motër" të Turqisë.

Në maj të vitit 1994 Shqipëria dhe SHBA nënshkruan marrëveshje për bashkipunimin ushtarak dhe që në fund të këtij viti filluan negociatat mbi aludim të Shqipërisë në programën "Partneriteti për paqen.