Saint-Martory

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Martor
Komunë
Kisha në Shën Martor
Kisha në Shën Martor
Stema Shën Martor
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuSaint-Gaudens
KantoniBagnères-de-Luchon
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Raoul Raspeau[1]
Sipërfaqja
1
8.300 km2 (3.205 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.056
 • Dendësia130/km2 (330/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31503 /31360
Lartësia269–485 m (883–1,591 ft)
(avg. 287 m or 942 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Martory (Ocitanisht: Sent Martòri ; Shqip: Shën Martori) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Stacioni Saint-Martory ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Paun dhe Tarbesin.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19621.066—    
19681.101+3.3%
19751.133+2.9%
19821.166+2.9%
1990940−19.4%
1999873−7.1%
2008854−2.2%
20181.000+17.1%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.