Sarasota, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sarasota, Florida
Qytet
Njohur si SRQ, Parajsë,[1] Qyteti i Cirkut
Motoja "Ku Përmbajtjet urbane takohen me jetesën e vogël në qytet"[2]
noform
U.S. Route 41/U.S. Route 301
Flamuri_figura
Flamuri i Sarasotës
Vendndodhja
Sarasota, Florida is located in SHBA
Sarasota, Florida
Sarasota, Florida

Koordinatat: 27°20′14″V 82°32′7″P / 27.33722°V 82.53528°P / 27.33722; -82.53528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Sarasota
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 65.31 km2
 •  tokësore 38.02 km2
 •  ujore 27.28 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 51,917 banorë (2013)
 •  aglomerati 720,042 banorë
Dendësia 1,488.77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Prefiksi 941
Koordinatat 27° 20′ 14″ Veri

82° 32′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sarasotagov.org

Sarasota është qytet në qarkun Sarasota, Floridë. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2013, qyteti ka pasur 53.326 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit në vitin 2000, qyteti ka pasur 52.715 banorë, 23.427 shtëpia dhe 12.064 familje të banuara. Dendësia ishte 1.366,9 h/km². Përbërja racore ishte 76,91 % të bardhë, 16,02 % amerikanë të zinj, 0,35 % të lindur amerikanë, 1,02 % aziatikë, 3,74 % prej racave tjera, dhe 1,91 % prej dy ose më shumë raca.

Prej 23.427 shtëpia, fëmijët nën moshë 18 vjeç ishin 19,7 %, 35,3 % ishin çiftë të martuar të cilët jetonin së bashku, 12,3 % ishin femra si kreu i shtëpisë pas burrë dhe 48,5 % ishin pa familje.

Prej vitit 2005-2007, Sarasota ka pasur 52 % femra dhe 48 % meshkuj. Mosha mesatare ishte 49,7 vjeç. 17 % të popullsisë ishin nën moshën 18 vjeç dhe 30 % ishin 65 vjeç ose më shumë.

Të ardhurat mesatare në qarkun Sarasota ishte 49.030 dollarë. Gjashtëdhjetë e tre përqind e familjeve morën fitime dhe 28 përqind pranuan të ardhura të daljes në pension përveç Sigurimeve Shoqërore. Dyzet e pesë përqind e familjeve kanë marrë Sigurimet Shoqërore. Të ardhurat mesatare nga Sigurimet Shoqërore ishin 16.654 dollarë. Këto burime të të ardhurave nuk janë reciprokisht ekskluzive. Që do të thotë, disa familje kanë marrë të ardhura nga më shumë se një burim.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në ekonominë e Sarasotës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LaHurd, Jeff, Come on Down! : Pitching Paradise During the Roaring 20s, Sarasota Alliance for Historic Preservation, 1995 ISBN 978-1-888438-00-0 ISBN 1888438002
  2. ^ "The City of Sarasota Florida Website". The City of Sarasota Florida Website. Marrë më shtator 21, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Hamilton, Province of Ontario, Canada: 1990". Sarasota Sister Cities Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 shkurt 2007. Marrë më 2007-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Perpignan, Languedoc-Roussillion, France: 1994". Sarasota Sister Cities Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 2007-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Tel Mond, Israel:1994". Sarasota Sister Cities Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 prill 2012. Marrë më 2007-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Vladimir, Russia:1994". Sarasota Sister Cities Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 janar 2013. Marrë më 2007-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Treviso, Italy: 2007". Sarasota Sister Cities Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 janar 2013. Marrë më 2007-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Siming District, Xiamen, Fujian Province, China:Candidate City". Sarasota Sister Cities Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 2007-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)