Jump to content

Sauveterre-de-Béarn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salvaterrë e Bearnit
Pamja e fshatit Mesjetar të Salvaterrës së Bearnit me Pont de la Legende
Pamja e fshatit Mesjetar të Salvaterrës së Bearnit me Pont de la Legende
Stema Salvaterrë e Bearnit
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuOloron-Sainte-Marie
KantoniOrthez et Terres des Gaves et du Sel
NdërkomunalitetBéarn des Gaves
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean Labour[1]
Sipërfaqja
1
14.540 km2 (5.614 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.369
 • Dendësia94/km2 (240/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64513 /64390
Lartësia44–205 m (144–673 ft)
(avg. 71 m or 233 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

 

Lumi Gave d'Oloron

Sauveterre-de-Béarn ( shqiptimi frëngjisht: [sovtɛʁ də beaʁn], fjalë për fjalë Sauveterre nga Béarn ; Ocitanisht: Sauvatèrra  ; Baskisht: Salbaterra Bearno ; Shqip: Salvaterra e Bearnit) është një fshat mesjetar i vendosur mbi Gave d'Oloron dhe përballë Pirenejve në Francën jugperëndimore. Është një komunëdepartamentin Pirenejtë Atlantikë .

Ndërsa pjesët prej guri të urës lëvizëse mbeten, pjesa prej druri nuk është më aty dhe terminali i urës është murosur. Kisha dhe shumë ndërtesa mbeten në gjendjen e tyre origjinale.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.