Jump to content

Selim Pacolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Selim Isa Pacolli (lindur më 21 shtator 1969) është një politikan kosovar i cili shërben si Nënkryetar i Komunës së Prishtinës që nga 27 dhjetor 2017. [1] Pacolli, nga viti 2011 deri në vitin 2018 ka qenë drejtor i përgjithshëm i Swiss Diamond Prishtina.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selim Pacolli u lind në fshatin Marec, afër Prishtinës ku e kaloi gjithë fëmijërinë dhe mbaroi arsimin fillor. Ka mbaruar shkollën e mesme “Xhevdet Doda” dhe më pas ka përfunduar studimet për ekonomi. Menjëherë pas kësaj, në fillim të viteve të 90-ta në mes të krizës politike në Kosovë, Selim arriti të angazhohej në detyra menaxheriale brenda dhe jashtë vendit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si ekonomist, që në moshë të re, z. Pacolli mori përgjegjësinë e menaxhimit dhe drejtimit të Mabetex Project Engineering, ku shërbeu si Drejtor i Përgjithshëm nga viti 1992 deri në vitin 2004. Në vitin 2005 u emërua kryetar i ATV Media Group dhe drejtoi gazetën Lajm, e cila shpejt fitoi vëmendjen dhe besimin kombëtar, ndërsa z. Selim Pacolli ishte drejtor për shkak të gazetarisë hulumtuese, guximit dhe qasjes kritike. Viti 2011 do të shënonte fillimin e një historie tjetër suksesi me hapjen e Swiss Diamond Prishtina në zemër të kryeqytetit. Hoteli me pesë yje, me drejtor z. Në vitin 2014, Hoteli u zgjodh si 'Hoteli më i mirë i Biznesit' në Kosovë nga 'Business Destination Travel Awards'. [2]

Roli në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selim Pacolli ishte 29 vjeç kur u kthye në Kosovë dhe iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës si ushtar në zonën e Gollakut . [3]

Veprimtaria politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selim Pacolli u përfshi në politikë në moshën 22 vjeçare duke iu bashkuar strukturave të Lidhjes Demokratike të Kosovës, dega e pestë në Prishtinë. Ai kontribuoi në Forumin Rinor në kohët e vështira të viteve të 90-ta në Kosovë, ndërsa mbeti anëtar i LDK-së pas përfundimit të Luftës së Kosovës . Në vitin 2007 u formua Aleanca Kosova e Re dhe një vit më pas z. Pacolli u emërua sekretar i partisë. Koha e tij në detyrë nga viti 2008-2010 ende mbahet mend për punën masive të bërë brenda strukturës partiake. Për shkak të rrethanave dhe angazhimeve të ndryshme, Selim e ndërpreu aktivitetin e tij politik në vitin 2010.

Në gusht të vitit 2017, ai u rikthye në politikë duke iu bashkuar garës për kryetar të Prishtinës . Me një fushatë shumë pozitive e cila nga shumëkush u konsiderua si më e mira dhe më kreative ndër vite, z. Pacolli arriti të renditet si kandidati i tretë më i votuar në raundin e parë. Për Aleancën Kosova e Re, performanca e Pacollit shënoi performancën më të suksesshme që ka pasur një kandidat i partisë në Prishtinë që nga viti 2009. Në raundin e dytë, z. Pacolli përkrahu publikisht Shpend Ahmetin, i cili fitoi mandatin e dytë si kryetar i Prishtinës . [4] Më 27 dhjetor, Selim Pacolli u emërua nënkryetar i kryeqytetit. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ RTK Live [lidhje e vdekur]
  2. ^ "Swiss Diamond Hotel Prishtina | Awards". sdhprishtina.com. Arkivuar nga origjinali më 2018-02-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ish ushtari i UÇK-së, kandidat i AKR-së për kryetar të Prishtinës". 27 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2018. Marrë më 31 janar 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Selim Pacolli: Shpend Ahmeti do e ketë mbështetjen e AKR-së". 12 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ahmeti emëron Pacollin nënkryetar të Komunës". 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)