Selma Bajrami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Selma Bajrami (lindur më 4 korrik 1980) është një këngëtare boshnjake me prejardhje shqiptare. Karrierën e saj profesionale të muzikës e filloi kur ishte adoleshente me albumin e saj të parë When There Are No More Tears... Kur më lot nuk do të ketë ... në vitin 1998. Selma Bajrami jeton në Vjenë, Austri.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selma Bajrami ka lindur në pjesën lindore të Bosnjës në qytetin Tuzlla ndërsa u rrit në afërsi të fshatit Mramor. Babai i saj Fadili (i lindur më 1957) është një shqiptar i Kosovës, i cili u shpërngul në Bosnjë në vitin 1965, nga qyteti i Gjakovës në jugperëndim të Kosovës, ndërsa nëna e saj Enisa (lindur më 1960) është një boshnjake nga Tuzlla. Selma ka një motër e cila quhet Fahira (lindur në vitin 1977) dhe një vëlla, Enisi (lindur më 1984).[1]

Selma Bajrami dhe familjarët e saj Luftën e Bosnjës (1992 - 1995) e kaluan në "zonën e sigurt" të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në qytetin e Tuzllës.

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kad suza ne bude... (1998)
 • Ljubav si ubio gade (1999)
 • Revolucija (2001)
 • Žena sa Balkana (2002)
 • Kakvo tijelo Selma ima (2004)
 • Ostrvo tuge (2007)
 • Zakon sudbine (2010)
 • Selma Bajrami (2014)

Albumet e kompiluara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Najveći Hitovi 1 (Hitet Më Të Mëdha, 2007)[2]
 • Më i Miri (2011)[3]

Si këngëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pokaži put do neba (1997) with Zijad Redžić
 • Zar tebi da vjerujem (1998) with Ramiz Redžepović
 • To vodu ne pije (2005) with Amir Kazić Leo
 • Mlađe slađe (2015) with Enela Plavara
 • Ti ne primjećuješ (2000)
 • Zaljubljena (2003)

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ljubav si ubio gade (1999)
 • Pijanico (1999)
 • Zivot lijeći rane (1999)
 • Tako sam mlada (2001)
 • Svi ste vi isti (2001)
 • Nano (2002)
 • Žena sirena (2002)
 • Kakvo tijelo Selma ima (2004)
 • Tijelo uz tijelo (2004)
 • Promjeni se (2007)
 • Kad se ne da, ne da se (2007)
 • Ostrvo tuge (2007)
 • Farmerice (2009)
 • Sto je od Boga je dobro (2010)
 • Voli mua a bola (2011)
 • Bakšiš (2011)
 • Nisam ti oprostila (2013)
 • Tijelo bez duše (2014)
 • Mlađe slađe (2015) me Enela Plavara

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Selma Bajrami @ Biseri". YouTube. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Najveći Hitovi 1". Discogs. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The Best Of". Discogs. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)