Jump to content

Sema Kaygusuz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sema Kaygusuz (lindur më 19 gusht 1972 në Samsun) është një shkrimtare turke. Në vitin 2016 ajo fitoi çmimin Friedrich-Rückert.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sema Kaygusuz u rrit në rajone të ndryshme të Turqisë. Prej vitit 1990 deri në vitin 1994, ajo studioi shkenca komunikimi në Universitetin GaziAnkara. Ajo luajti atje teatër dhe punoi për një radio. Më pas, ajo u zhvendos në Stamboll, ku jeton ende sot dhe jep mësime për shkrimin krijues.[1]

Libri i saj i parë u botua në vitin 1997, pasuar nga disa volume të tregimeve: Sandy Lekesi ("Hope Chest Speck", 2000), Doyma Noktasi ("Saturation Point", 2002) dhe Esir Sözler Kuyusu ("Wells of Enchanted Words", 2004). Në vitin 2006 u shfaq romani i saj i parë Yere Düşen Dualar .[1] Ajo shkroi për drejtorin Yeşim Ustaoğlu skenarin për dramën e familjes Pandora'nın Kutusu ("Kutia e Pandorës"). Filmit ju dha çmimi "Golden Shell" në Festivali Ndërkombëtar i Filmit në San Sebastian në vitin 2008,[2] dhe ishte në listën e zgjedhjeve për Çmimin e Filmit Evropian(European Film Prize).[1]

Në vitin 2007, Kaygusuz botoi një studim mbi diversitetin etnik dhe fetar në Turqi. Në vitin 2008, ajo mori një bursë nga Instituti Goethe për një muaj si një shkrimtare e qytetit në Berlin,[1] dhe në vitin 2010 një e ftuar e programit artistik të Berlinit të DAAD Programi Artist-në -Berlin DAAD. Librat e saj u përkthyen në gjermanisht, frëngjisht, suedisht dhe në gjuhën norvegjeze.[3]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2008 Shkrimtar Qyteti në Berlin
 • 2016 Çmimi Friedrich-Rückert i Qytetit të Koburgut
 • 2000 Çmimi Cevdet-Kudret-Literaturë
 • Çmimi letrar Francë-Turqi.

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ortadan Yarısından . Tregime. 1997
 • Sandık Lekesi Tregime. 2000
 • Doyma Noktası Tregime. 2002
 • Esir Sözler Kuyusu Tregime. 2004
 • Yere nozzles Dualar . Roman. 2006 ( "Lutjet që bien në Tokë")
  • Verë dhe Ar . Nga turqishtja nga Barbara Yurtdaş dhe Hüseyin Yurtdas. Frankfurt, M .: Suhrkamp 2008, ISBN 978-3-518-41996-0
 • Yüzünde Bir Yer. Roman. 2009
 • Lypësi dhe Perëndia , në: Arjun Appadurai, Susanne STEMMLER [Ed.]: Multikulturë 2.0: Mirë se vini në vendin e imigracionit Gjermani . Göttingen: Wallenstein 2011 <nowiki> ISBN 978-3-8353-0840-4 </ nowiki>
 • Karaduygun Tregime. 2012
 • Sultan ve Şair. 2013

Ese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sprache der Feigen, in: Lettre International Ausgabe 110, Herbst 2015, S. 28–29
 • Marrëzia e Dragoit , përktheu Sabine Adatepe, në: Gazetën e Gjermaninësë së Jugut, 22 prill, 2017 f.18

Punë në anglisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Uwe Stolzmann: "Stories of Sema Kaygusuz. Sleepless in Istanbul," in: NZZ, 24 April 2014, p. 23

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "Berliner Künstlerprogramm | Biographie: Kaygusuz, Sema". www.berliner-kuenstlerprogramm.de. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 2017-05-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Sema Kaygusuz - CommaPress". commapress.co.uk. Marrë më 2017-05-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sema Kaygusuz on writing and the future in Turkey | Edinburgh World Writers' Conference". www.edinburghworldwritersconference.org (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-05-05.