Feja në Turqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
:
:
:
:

Feja në Turqi, [1]

  Islami (89%)
  Të pafe (8.9%)
  Krishterimi (0.3%)
  Të papërgjigjur (1.7%)
Xhamia nacionale e Turqise: Xhamia e Sulltan AhmeditIstanbul.

Islami është feja më e madhe në Turqi. Rreth 90% e popullsisë jan muslimanë, kryesishtë sunit. Shiitët alevi përbëjnë 20% të populsisë. Turqia është zyrtarisht një shtet laik pa fe zyrtare që amendamenti kushtetues në vitin 1924 dhe më vonë është forcuar në ideologjinë Qemaliste, së bashku me reformat e Ataturkut dhe zbatim të laïcitetit nga Mustafa Kemal Atatürk në fund të vitit 1937. Për disa turq, Islami është një pjesë e rëndësishme të jetës turke.


Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ "Optimar'dan din-inanç anketi: Yüzde 89 Allah'ın varlığına ve birliğine inanıyor". T24 (në turqisht). Marrë më 3 shkurt 2021.