Seymour Cray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seymour Roger Cray
U lind në(1925-09-28)shtator 28, 1925
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ShkollimiUniversity of Minnesota
Njohur përSuperkomjuterët
Karriera shkencore
Fushatmatematikant, shkencëtar i kompjuterit, dhe inxhinier elektrik
InstitucionetEngineering Research Associates
Control Data Corporation
Cray Research
Cray Computer Corporation
SRC Computers

Seymour Roger Cray (28 shtator 1925[1] – 5 tetor 1996[2]) ishte një inxhinier elektrik dhe arkitekt i superkompjuterëve amerikan i cili ka projektuar një seri të kompjuterëve që ishin më të shpejtët në botë për dekada të tëra, dhe themeloi Cray Research që e ka ndërtuar shumë prej këtyre makinave. I quajtur "babai i superkompjuterit,"[2] Cray-it i njihet merita për krijimin e industrisë së superkompjuterëve.[3] Joel Birnbaum, atëherë kryeshef i teknologjisë në Hewlett-Packard, tha për të: "Duket e pamundur të ekzagjerojnë efektin që pati në industri; shumë nga gjëra që kompjuterët me performacë të lartë tani të bëjë në mënyrë rutinore ishin në skajin më të largët të besueshmërisë kur Seymour i parashikonte ato."[4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cray u lind në vitin 1925 në Chippewa Bie, Wisconsin nga Seymour R. dhe Lillian Cray. Babai i tij ishte një inxhinier civil i cili nxiti interesimin e Cray në shkencë dhe inxhinieri. Që në moshën dhjetë vjeçare, ai ishte në gjendje për të ndërtuar një pajisje nga komponentët e Erector Set që konverton shiritin e letrës me vrima në sinjale të kodit Morse. Bodrumi i shtëpisë së familjes ishte lënë për Cray-in e vogël si një "laborator".[5]

Cray u diplomua nga Chippewa Falls High School, në vitin 1943, para se të caktohej në Luftën e dytë Botërore si një radio operator. Në kthimin e tij në Shtetet e Bashkuara ai mori një titull B. Sc.Inxhinierinë ElektrikeUniversitetin e Minesotës, duke u diplomuar në vitin 1949. Ndërsa titullin M. Sc. në matematikën e aplikuar e fitoi në vitin 1951.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inxhinieri Research Associates[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1951, Cray iu bashkua Engineering Research Associates (ERA) në Saint Paul, Minnesota.[7] ERA ishte formuar nga një ish-laborator i Marinës të Shteteve të Bashkuara që kishte ndërtuar makina për thyerjen e kodeve, një traditë që ERA e kishte kryer kur një punë e tillë ishte në dispozicion. ERA ishte futur në teknologjinë kompjuterike gjatë kësaj kohe, por në raste të tjera kishte punuar në një shumëllojshmëri të gjerë të fushave me bazë inxhinierinë.

Cray shumë shpejt u konsiderohet si një ekspert i teknologjisë kompjuterike digjitale, sidomos pas punës në projektimin e ERA 1103, kompjuteri i parë shkencor i suksesshëm në treg.[7] Ai mbeti në ERA kur u ble nga Remington Rand dhe pastaj Sperry Corporation në fillim të viteve 1950. Në Sperry-Rant e sapoformuar , ERA u bë krah i "informatikë shkencore" i departamentit të UNIVAC.

Control Data Corporation[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur divizioni i informatikës shkencore u nda në vitin 1957, një numër i punonjësve ikën për të formuar Control Data Corporation (CDC). Cray donte ti ndjek menjëherë, por CEO i CDC, William Norris, refuzoi, pasi Cray ishte në mes të përfundimit të një projekti për të Marinën, me të cilin Norris ishte i interesuar të mbaj marrëdhënie të mirë. Projekti Naval Tactical Data System, përfundoi në fillim të vitit të ardhshëm, pas së cilës Cray iku për të shkuar në CDC.

Në vitin 1960 ai kishte përfunduar projektimin e CDC 1604, një përmirësim me kosto të ulët i  ERA 1103 që kishte performancë mbresëlënëse për çmimin që kishte. Pasi CDC 1604 kishte filluar të shitej për klientët në vitin 1960, Cray kishte filluar tashmë në projektimin e kompjuterëve të tjerë. Ai së pari ka punuar në projektimin e një versioni të modernizuar (serinë CDC 3000), por menaxherët e kompanisë e kërkuan që këto makina të kenë në shënjestër përpunimin e të dhënave për "komercial dhe bizneset" për klientë mesatar. Cray nuk i pëlqente të punoj makina të 'zakonshme', të detyruara të projektoheshin me ndërtim me kosto të ulët, ashtu që CDC të mund të shesë shumë prej tyre. Dëshira e tij ishte të "prodhojë kompjuterin më të madh [më të shpejtë] në botë". Kështu pas disa punëve bazike në projektimin e serisë CDC 3000, ai u kthye mbi të tjerët dhe filloj të punojë në CDC 6600. (Por disa karakteristika unike të 6600, së pari filluan të shfaqen në serinë 3000.)

Në vitin 1963, në një artikull të Business Week ka njoftuar Seymour Cray, i CDC 6600, ka shprehur qartë një ide që shpesh gabimisht i është atribuuar Herb Grosch si i ashtuquajturi ligji i Grosch:

Kompjuterët duhet ti binden një ligji në latror -- kur çmimi dyfishohet, ju duhet të merrni të paktën katër herë më shumë shpejtësi.[8]

Laboratori i CDC-së  në Chippewa Falls[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kësaj periudhe Cray ishte bërë gjithnjë e më i mërzitur me atë që ai e shihte si ndërhyrje nga menaxherët e CDC. Cray gjithmonë ka kërkuar një mjedis absolutisht të qetë të punës me një minimum menaxherë mbi kokë, por pasi kompania u rrit, ai e gjeti veten vazhdimisht të ndërprerë nga menaxherët mesatarë të cilët — sipas Cray — bënin pak, por të ngathët dhe e përdorin atë si një mjet për shitjet duke e njoftuar atë me klientët e mundshëm.

Cray Research[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seymour Cray pas superkompjuterit Cray-1.

Kjo ndarje ishte shumë miqësore, dhe kur ai e filloi Cray Research, në një laborator të ri në pronën e njëjtën Chippewa, një vit më vonë, Norris investoi $300,000 para në start-up. Si organizimi i CDC, Cray R&D u vendos në Chippewa Falls dhe selia e biznesit ishte në Minneapolis. Ndryshe nga CDC, prodhimi i Cray ishte gjithashtu në Chippewa Falls.

Në fillim kishte disa pyetje, për atë se pikërisht çfarë kompania e re duhet të bëjë. Nuk dukej se do të kishte ndonjë mënyrë për ta që të përballojnë të zhvillojnë një kompjuter të ri, duke qenë se kompania CDC tashmë e madhe nuk kishte qenë në gjendje të mbështesë më shumë se një. Kur Presidenti në krye të financave udhëtoi në Wall Street të shikojë për burime të kapitalit, ai ishte i habitur për atë se Cray gëzonte reputacion dhe ishte shumë mirë i njohur. Larg nga të lufta për të luajtur një rol në treg, bota financiare ishte më shumë se i gatshme ti sigurojë Cray-it të gjitha paratë që ata do të kenë nevojë për të zhvilluar një makinë të re.

Pas disa viteve të zhvillimit, produkti i parë i tyre u lëshua në vitin 1976 si Cray-1. Si me projektimet e mëhershme të Cray, Cray-1 ishte ndërtuar që i tërë kompjuteri ishte i shpejtë, në krahasim me vetëm procesorin. Kur ai u lëshua lehtësisht mundi pothuajse çdo makinë në aspektin e shpejtësisë, duke përfshirë STAR-100 që kishte mundur në aspektin financiar 8600. E vetmja makinë të aftë për të kryer në të njëjtin nivelit ishte ILLIAC IV, një makinë e specializuar që rrallë funksiononin me performancën maksimale, përveç në disa detyra të veçanta. Në përgjithësi, Cray-1 mundi gjithçka në treg me një diferencë të gjerë.

Cray Computer Corporation[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SRC Computers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qasjet teknike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cray shpesh përmenden dy aspekte të rëndësishme të filozofisë së tij të projektimit: largoj nxehtësinë, dhe sigurohu që të gjitha sinjalet që janë menduar për të arritur diku në të njëjtën kohë, vërtetë do të mbërrijë në të njëjtën kohë.[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përtej projektimit të kompjuterëve, Cray udhëhoqi një "jetë efektive". Ai shmangi publicitetin, dhe ka një numër të pazakontë të tregimeve rreth jetës së tij larg nga puna (me termin "Rollwagenisms", nga CEO i atëhershëm i Cray Research, John A. Rollwagen). Ai pëlqyer skijimin, rrëshqitje në uji me erë, tenis, dhe sporte të tjera. Një tjetër aktivitet i preferuar për kalim kohe ishte të gërmojë një tunel nën shtëpinë e tij; ai i atribuon sekretin e suksesit të tij "vizitave nga kukudhët" ndërsa ai punonte në tunel: "Ndërkohë që unë jam duke gërmuar në tunel, kukudhët, shpesh do të vijnë tek unë me zgjidhje për problemin tim."[10][11]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cray vdiq më 5 tetor 1996 (në moshës 71 vjeçare) nga lëndimet e kokës dhe qafës të pësuara në një aksident trafiku më 22 shtator të vitit 1996. Një shofer tjetër u përpoq për të kaluar Cray në "Interstate 25" Kolorado Springs, Colorado, por goditi një makinë tjetër, e cila më pas e goditi makinën Jeep Cherokee të Cray-it, duke e rrokullisur atë tri herë. Cray u operua urgjentisht dhe qëndroi në spital deri në vdekjen e tij dy javë më vonë.[12]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trashëgimia e Cray jeton në çmime si Seymour Cray Computer Engineering Award, i cili është sponsorizuar nga IEEE Computer Society.[13] Ai është krijuar në fund të vitit 1997. Një përkujtesë kristali, certifikatë e ndriçuar, dhe $10,000 si shpërblim jepen për të nderuar kontribuetet inovative në sistemet kompjuterike me performancë të lartë e cila më së miri përshkruan shpirtin krijues të Seymour Cray.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Seymour Cray Obituary by John Markoff
 2. ^ a b "Obituary - Seymour Cray, Father of supercomputing". Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2008. Marrë më 9 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Tribute to Seymour Cray". Marrë më 14 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Quote by Joel Birnbaum". Marrë më 14 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Murray (1997), pp. 46-47
 6. ^ Murray (1997), pp. 47-48
 7. ^ a b "Tribute to Seymour Cray". IEEE Computer Society. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2010. Marrë më 9 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Computers get faster than ever," Business Week (31 August 1963): p. 28.
 9. ^ Customer presentation by Seymour Cray, c1979
 10. ^ Howard, Toby (shkurt 1997). "Seymour Cray - An Appreciation". Personal Computer World. Marrë më 18 mars 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Technology: Just Dig While You Work". Time. Time Inc. 1988-03-28. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2008. Marrë më 18 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jason Pepper. "Seymour Cray". Marrë më 2010-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "IEEE Computer Society Award List". IEEE Computer Society. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2011. Marrë më 2010-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]