Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme (Rusi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë.

Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme të Federatës Ruse (rusisht: Служба внешней разведки Российской Федерации Sluzhba vneshney razvedki Rossiyskoy Federatsii) ose SVR RF është agjencia e jashtme e inteligjencës ruse, e fokusuar kryesisht në çështjet civile. SVR RF pasoi Drejtorinë e Parë Kryesore (PGU) të KGB-së në dhjetor 1991.[1] SVR e ka selinë e saj në rrethin YasenevoMoskës.

Ndryshe nga Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse (FSB), SVR ka për detyrë aktivitete të inteligjencës dhe spiunazhit jashtë Federatës Ruse. Ajo punon së bashku me Drejtorinë Kryesore të Inteligjencës Ruse (rusisht: Glavnoye razvedyvatel'noye upravleniye, GRU), homologun e saj të spiunazhit të çështjeve ushtarake, e cila thuhet se ka vendosur gjashtë herë më shumë spiunë në vendet e huaja sesa SVR në 1997.[2] SVR është gjithashtu i autorizuar për të negociuar bashkëpunimin anti-terrorist dhe marrëveshjet e shkëmbimit të inteligjencës me agjencitë e huaja të inteligjencës dhe ofron analiza dhe shpërndarje të inteligjencës për presidentin rus.[3]

Çdo informacion që ka të bëjë me identitetet specifike të punonjësve të stafit (oficerëve) të SVR-së klasifikohet ligjërisht si sekret shtetëror; që nga shtatori 2018, e njëjta gjë vlen edhe për personelin jo staf, pra informatorët dhe agjentët e rekrutuar.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Security Organs of the Russian Federation: A Brief History 1991–2004 by Jonathan Littell, Psan Publishing House 2006.
  2. ^ "The Jamestown Foundation". Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vasili Mitrokhin and Christopher Andrew (2000). The Mitrokhin Archive: The KGB in Europe and the West. Gardners Books. ISBN 0-14-028487-7.
  4. ^ Путин засекретил и сделал гостайной данные о всех "внештатниках" Службы внешней разведки (СВР) NEWSru 4 September 2018.