Jump to content

Shafi Goldwasser

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shafi Goldwasser
U lind në
Shafrira Goldwasser

1958 (age 65–66)
New York City
KombësiaAmerikane-izraelitë
Shkollimi
Çmimet
Karriera shkencore
Fushatshkencat kompjuterike, kriptografi
Institucionet
Këshilltarët e doktoraturësManuel Blum[2]
Studentët e doktoraturës
Faqja në rrjet

Shafrira Goldwasser (hebraike: שפרירה גולדווסר; e lindur në vitin 1958) është një shkencëtare kompjuterike amerikane-izraelite. Ajo është profesoreshë e inxhinierisë elektrike dhe shkencave kompjuterikeMIT, dhe profesoreshë e shkencave matematikore në Institutin Weizmann të Shkencës, Izraelit.[4][5][6][7]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 E lindur në New York City, Goldwasser ka marrë titullin B.S. (1979) në matematikë dhe shkencë nga Carnegie Mellon University, ndërsa M.S. (1981) dhe PhD (1984) në shkenca kompjuterike nga Universitetin e Kalifornisë, Berkeley nën mbikëqyrjen e Manuel Blum, i cili është i njohur për këshillimin e disa prej studiuesve më të shquar në këtë fushë. Ajo iu bashkua MIT në vitin 1983 dhe në vitin 1997 u bë e para bartësja e parë e RSA Professorship. Ajo është një anëtare e grupit Theory of Computation në Laboratori i Shkencave Kompjuterike dhe Inteligjencës Artificiale MIT.[8] Goldwasser ishte një bashkë-fituese e Çmimit Turing 2012.[9]

Karriera shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fushat kërkimore të Goldwasser përfshijnë teorinë e kompleksitetit kompjuterike, kriptografi dhe teoria e numrave kompjuterike. Ajo është bashkë-shpikëse e provave me zero-njohuri, të cilat në mënyrë probabilistike dhe interaktive demonstrojnë vlefshmërinë e një pohimi pa përcjellë ndonjë njohuri shtesë dhe janë një mjet kyç në hartimin e protokolleve kriptografike. Puna e saj në teorinë e kompleksitetit përfshin klasifikimin e problemeve të përafrimit, duke treguar se disa probleme në NP mbeten të vështira edhe kur nevojitet vetëm një zgjidhje e përafërt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Savage, N. (2013). "Proofs probable: Shafi Goldwasser and Silvio Micali laid the foundations for modern cryptography, with contributions including interactive and zero-knowledge proofs". Communications of the ACM. 56 (6): 22. doi:10.1145/2461256.2461265. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Shafi Goldwasser at the Mathematics Genealogy Project
  3. ^ Goldwasser, S.; Micali, S.; Rivest, R. L. (1988). "A Digital Signature Scheme Secure Against Adaptive Chosen-Message Attacks". SIAM Journal on Computing. 17 (2): 281. doi:10.1137/0217017. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Exponent: Shafi Goldwasser Arkivuar shtator 27, 2010, tek Wayback Machine
  5. ^ Shafi Goldwasser author profile page at the ACM Digital Library
  6. ^ Publikimet e Shafi Goldwasser të indeksuara nga databaza bibliografike Scopus, një shërbim i ofruar nga Elsevier. (kërkohet abonim)(subscription required)Publikimet e Shafi Goldwasser të indeksuara nga databaza bibliografike Scopus, një shërbim i ofruar nga Elsevier. (kërkohet abonim)
  7. ^ Goldwasser, S. (1984). "Probabilistic encryption". Journal of Computer and System Sciences. 28 (2): 270. doi:10.1016/0022-0000(84)90070-9. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Shafi Goldwasser Biography". www.BookRags.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ AbAbazorius, CSAIL (13 mars 2013). "Goldwasser and Micali win Turing Award". MIT News. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)