Jump to content

Shiprage

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Šiprage
Stema zyrtare e Šiprage
Popullsia
 • Gjithsej788
Faqja zyrtarewww.opstinakotorvaros.com

Šiprage është bashkësia lokale në komunën e Kotor Varosh (Kotor Varoš), kryeqyteti i Bosnjës, që ndodhet rreth 60 kilometra në Banja Luka.[1][2][3][4]

Gjatë luftës në Bosnjë (1992-95), forcat serbe (para)ushtarake dhe policore vranë dhe dëbuan civilët boshnjakë. Një nga 18 kampet për boshnjakët në komunën e Kotor Varoš ishte në stacionin policor (MUP) Šiprage.[5]

Klimë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ø t°
(°C)
Min. t°
(°C)
Max. t°
(°C)
↓↓↓
(mm)
I –1,7 –4,8 1,4 59
II 0,3 –3,6 4,2 63
III 4,6 –0,1 9,3 59
IV 9,1 3,9 14,3 74
V 13,6 8,1 19,2 90
VI 17,2 11,5 22,9 99
VII 18,9 12,6 25,3 81
VIII 18,4 11,9 24,9 76
IX 14,7 8,6 20,9 71
X 9,5 4,7 14,4 79
XI 4,4 1,0 7,8 100
XII 0,1 –2,7 3,0 88

[6]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Šiprage[7][8] 2013: 788
Lista vit 1991. 1981. 1971.
Boshnjakë 745 (78,25 %) 711 (60,10 %) 422 (51,33 %)
Serbët 168 (17,64 %) 320 (27,04 %) 370 (45,01 %)
Kroatët 1 (0,10 %) 6 (0,50 %) 0
Jugosllavët 32 (3,36 %) 136 (11,49 %) 21 (2,55 %)
Tjerët 6 (0,63 %) 10 (0,84 %) 9 (1,09 %)
Total 952 1,183 822
Popullatë 1961-2013
Vjet 1879. 1885. 1895. 1910. 1921. 1931. 1948. 1953. 1961. 1971. 1981. 1991. 2013.
Popullatë 64 (1.312+) 277 (1.575+) 88 (1.426+) 159 (760+) 999 5.098* 1.774 7.764* 828 822 1.183 952 788

[9]

 • 1931, 1953: Komunë Šiprage

+ Zonë Šiprage

Komunitetet dhe lagjet në Šiprage[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Šiprage
 • Gornje Šiprage
 • Palivuk
 • Prisočka
 • Radohova
 • Selačka
 • Stopan

Galerie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Vojnogeografski institut, Ed. (1955): Travnik (List karte 1:100.000, Izohipse na 20 m). Vojnogeografski institut, Beograd / Military Geographical Institute, Ed. (1955): Travnik (map sheet 1: 100,000, Contour lines at 20 m). Military Geographical Institute, Belgrade.
 2. ^ Spahić M. et al. (2000): Bosna i Hercegovina (1:250.000). Izdavačko preduzeće „Sejtarija", Sarajevo., The Map
 3. ^ Mučibabić B., Ed. (1998): Geografski atlas Bosne i Hercegovine. Geodetski zavod BiH, Sarajevo, ISBN 9958-766-00-0., pp: 4-5.
 4. ^ http://www.kartabih.com/.
 5. ^ "SRPSKO-CRNOGORSKI-HRVATSKI KONCENTRACIONI LOGORI - GENOCIDNE TVORNICE SMRTI — Bosnjaci.Net". www.bosnjaci.net. Marrë më 1 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ https://en.climate-data.org/location/905786/
 7. ^ Book: "Nacionalni sastav stanovništva – Rezultati za Republiku po opštinama i naseljenim mjestima 1991.", statistički bilten br. 234, Izdanje Državnog zavoda za statistiku Republike Bosne i Hercegovine, Sarajevo.
 8. ^ Internet – Source: "Popis po mjesnim zajednicama" – http://www.fzs.ba/Podaci/nacion%20po%20mjesnim.pdf Arkivuar 5 tetor 2013 tek Wayback Machine
 9. ^ Štatistički zavod Zemaljske vlade BiH, red. (1880). Štatistika miesta i pučanstva Bosne i Hercegovine – Službeno izdanje. Sarajevo: Zemaljska vlada Bosne i Hercegovine. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Official results from the book: Ethnic composition of SR Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Sarajevo 1991.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]