Jump to content

Shkolla e mesme Raqi Qirinxhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkolla e mesme Raqi Qirinxhi

Shkolla e mesme Raqi Qirinxhi është një shkollë e mesme publike trevjeçare në qytetin e Korçës, Shqipëri. Është nga të paktat shkolla në Shqipëri ku në disa nga klasat nxënësit mësojnë frëngjisht si gjuhë të parë dhe në disa të tjera nxënësit mësojnë italisht. Në vitin 2015 një fushë e re futbolli, basketbolli, volejbolli dhe tenisi iu shtua shkollës si pjesë e Projektit të Shkollave Komunitare. [1] Nga viti 1917 deri në vitin 1939 u quajt Liceu Kombëtar Shqiptar .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Liceut Raqi Qirinxhi nis me Liceun e Korçës. Liceu hapi dyert e tij më 25 tetor 1917 si Liceu Francez me vendim të qeverisë së Rajonit Autonom të Korçës . Në vitin 1921 u riemërua në Liceun Kombëtar . Ishte një shkollë laike ku të gjitha lëndët ishin në gjuhën frënge me përjashtim të gjuhës shqipe. [2]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, shumë nxënës të shkollës iu bashkuan radhëve të të rinjve të Partisë Komuniste të Shqipërisë . Pas këtij aktiviteti regjimi fashist mbylli shkollën. Si rezultat i këtij vendimi, të cilin shumë studentë e gjetën të padrejtë, 150 prej tyre u bashkuan në radhët e lëvizjes çlirimtare shqiptare pas një mbledhjeje në Voskopojë . Në total, 384 nxënës të shkollës iu bashkuan lëvizjes çlirimtare, nga të cilët 54 vdiqën duke luftuar kundër armiqve fashistë dhe nazistë . Tre prej tyre janë shpallur Heronjtë e Popullit të Shqipërisë nga qeveria shqiptare për akte të jashtëzakonshme trimërie. Pas vitit 1944, shkolla e rihapur mori emrin e ish-studentit dhe mësuesit Raqi Qirinxhi, Mësues i Popullit i Shqipërisë. [2]

Sot, shkolla e mesme Raqi Qirinxhi është një nga gjimnazet më të larta të Shqipërisë. Në vitin 2015 kishte koeficientin 1.4. Është nga të paktat shkolla në Shqipëri ku në disa nga klasat nxënësit mësojnë frëngjisht si gjuhë të parë.

Atletikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fushat e atletikës së shkollës së mesme Raqi Qirinxhi

.

Në vitin 2015 një fushë e re futbolli, basketbolli, volejbolli dhe tenisi iu shtua shkollës si pjesë e Projektit të Shkollës Komunitare. [1]

Shkolla ka edhe një fushë futbolli të brendshme e cila përdoret në dimër. Përdoret edhe për numërimin e votave në vitet e zgjedhjeve.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një ndërtesë katërkatëshe me muze, bibliotekë, fushë futbolli etj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "City News – Korçë/ Rama, Peleshi e Filo inagurojnë kompleksin e ri sportiv "Raqi Qirinxhi"". Citynews.al. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2015-11-28.
  2. ^ a b Municipality of Korce web page. "Liceu Francez i Korces". Bashkiaforce.gov.al. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2010. Marrë më 3 tetor 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]