Jump to content

Shkolla gjithëpërfshirëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkollë gjithëpërfshirëse zakonisht është një shkollë e mesme për nxënës të moshës afërsisht 11-18 vjeç, e cila nuk e zgjedh pranimin e saj në bazë të arritjeve ose aftësive akademike, në ndryshim nga një sistem shkollor selektiv ku pranimi kufizohet në bazë të kritereve të përzgjedhjes, zakonisht. performancë akademike. Termi përdoret zakonisht në lidhje me Anglinë dhe Uellsin, ku shkollat gjithëpërfshirëse u prezantuan si shkolla shtetërore në baza eksperimentale në vitet 1940 dhe u bënë më të përhapura që nga viti 1965. Ata mund të jenë pjesë e një autoriteti arsimor lokal ose të jenë një akademi vetëqeverisëse ose pjesë e një besimi me shumë akademi .

Kolegji Komunitar Chulmleigh është një shkollë e mesme bashkëedukuese me status akademie në Angli .

Rreth 90% e nxënësve të shkollave të mesme angleze ndjekin një shkollë gjithëpërfshirëse (shkollat e akademisë, shkollat e komunitetit, shkollat e besimit, shkollat themelore, shkollat falas, shkollat studio, kolegjet teknike universitare, shkollat shtetërore me konvikt, Kolegjet e Teknologjisë së qytetit, etj). Shkollat e specializuara mund të zgjedhin gjithashtu deri në 10% të marrjes së tyre për aftësi në specializimin e tyre. Një shkollë mund të ketë disa specializma, si artet (media, artet performuese, artet pamore), biznesi dhe sipërmarrja, inxhinieria, shkencat humane, gjuhët, matematika, kompjuteri, muzika, shkenca, sporti dhe teknologjia. Ata nuk lejohen të zgjedhin aftësitë akademike në përgjithësi. [1]

Kishte mbi 24,323 shkolla në Angli në 2018. Kishte 391 çerdhe, 16.769 shkolla fillore, 3.448 shkolla të mesme, 2.319 shkolla të pavarura, 1.044 shkolla speciale dhe 352 njësi referuese të nxënësve (NJPV). Në Uells kishte 1569 shkolla. Kishte 9 çerdhe, 1238 shkolla fillore, 19 shkolla të mesme, 187 shkolla të mesme, 75 shkolla të pavarura dhe 41 shkolla speciale. Shkollat gjithëpërfshirëse korrespondojnë gjerësisht me shkollën publike në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Australi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Green, Francis; Kynaston, David (2019). Engines of privilege : Britain's private school problem. London: Bloomsbury. ISBN 978-1-5266-0127-8. OCLC 1108696740. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)