Sihana Jakupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sihana Jakupi është një instrumetaliste shqiptare e borisë nga Shkupi, Maqedonia e Veriut, e cila ka qenë pjesë e Operës dhe Baletit Nacional të Maqedonisë deri në vitin 2018.[1] Sihana vazhdimisht ka marrë pjesë në koncerte të ndryshme muzikore, përveç të cilave edhe në koncerte të tjera artistike, duke përfshirë "Vera e Shkupit 2022" dhe "Festivali Ndërkombëtar Folklorik të Këngëve dhe Valleve Popullore “Dr. Vladimir Polezhinoski ”".[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Klimenta, Arbana (9 prill 2019). "VETËM NJË SHQIPTAR NË ORKESTRËN E OPERAS, KORNISTJA SIHANA E LARGUAR NGA ORKESTRA". TV21. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2023. Marrë më 8 mars 2023.
  2. ^ "„Самовилска музика" и концерт на Туту Ајдиноглу вечерва на „Скопско лето 2022"". skopjeinfo.mk (në maqedonisht). 2 korrik 2022. Marrë më 8 mars 2023.
  3. ^ "Festivali Ndërkombëtar Folklorik të Këngëve dhe Valleve Popullore "Dr. Vladimir Polezhinoski "". kultura-k.com. korrik 2021. Marrë më 8 mars 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)