Sistemi perandorak i njësive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ish zyra e peshave dhe masave në Seven Sisters, Londër (Rruga e Shtatë Motrave 590).

Sistemi perandorak i njësive, sistemi perandorak ose njësitë perandorake (i njohur gjithashtu si Standardet Britanike Perandorake[1] ose të Thesarit të 1826) është sistemi i njësive i përcaktuar për herë të parë në Aktin Britanik të Peshave dhe Masave 1824 dhe vazhdoi të zhvillohej përmes një sërë peshash dhe masash. Aktet dhe ndryshimet.

Sistemi perandorak u zhvillua nga njësitë e mëparshme angleze, si dhe sistemi i lidhur, por i ndryshëm i njësive zakonore të Shteteve të Bashkuara. Njësitë perandorake zëvendësuan Standardet Winchester, të cilat ishin në fuqi nga 1588 deri në 1825.[2] Sistemi hyri në përdorim zyrtar në të gjithë Perandorinë Britanike në 1826.

Nga fundi i shekullit të 20-të, shumica e kombeve të ish-perandorisë kishin miratuar zyrtarisht sistemin metrik si sistemin e tyre kryesor të matjes, por njësitë perandorake përdoren ende së bashku me njësitë metrike në Mbretërinë e Bashkuar dhe në disa pjesë të tjera të ish-perandorisë, veçanërisht në Kanada. .

Legjislacioni modern i Mbretërisë së Bashkuar që përcakton sistemin perandorak të njësive është dhënë në Aktin e Peshave dhe Masave 1985 (i ndryshuar).[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Britannica Guide to Numbers and Measurement (në anglisht). William L. Hosch.
  2. ^ Chaney, Henry James (1897). A Practical Treatise on the Standard Weights and Measures in Use in the British Empire with some account of the metric system. Eyre and Spottiswoode. fq. 3. Marrë më 11 shtator 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Weights and Measures Act 1985". legislation.gov.uk. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2022. Marrë më 2020-01-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)