Jump to content

Skijimi nordik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anna Haag në Kampionatin Botëror të Skijimit FIS Nordik 2011 në shtegun 10 km - Oslo, Norvegji

Skijimi nordik përfshin llojet e ndryshme të skijimit në të cilat maja e çizmës së skive është fiksuar në lidhëse në një mënyrë të tillë që lejon thembrën të ngrihet nga skitë, [1] ndryshe nga skijimi alpin, ku çizmja është e bashkangjitur në ski që nga maja deri te thembra. Dizajnimi i skive në këtë mënyrë mundëson që ato të përdoren edhe për ecje ose vrapim. Disiplinat rekreative përfshijnë skijimin vrapues dhe skijimin Telemark.

Ngjarjet olimpike janë skijimi vrapues, kërcim skijimi, biathloni dhe skijimi kombëtar nordik. Kampionatet Botërore të Skijimit FIS Nordik organizojnë këto sporte, plus skijimin Telemark, [2] në nivelin e kampionatit në dimrin e çdo viti me numër tek. [3] Biathlon kombinon skijimin vrapues dhe qitjen me pushkë, por nuk përfshihet si një disiplinë nordike sipas rregullave të Federatës Ndërkombëtare të Skijimit (FIS). Në vend të kësaj, ajo hyn nën juridiksionin e Unionit Ndërkombëtar të Biatlonit. [4]

Biomekanika e skive garuese dhe kërcimit me ski ka qenë objekt i studimit serioz. Skijimi vrapues kërkon forcë dhe qëndrueshmëri dhe kërcim skijimi kërkon efikasitet aerodinamik, e ku që të dyja këto kërkesa përkthehen në aftësi specifike [5] për tu optimizuar në trajnim dhe konkurrencë. [6]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Crego, Robert (2003). Sports and Games of the 18th and 19th Centuries. Sports and games through history (në anglisht). Greenwood Publishing Group. fq. 274. ISBN 9780313316104. Nordic skiing definition.
  2. ^ "The International Ski Competition Rules (ICR)—Joint Regulations for Telemark" (PDF). fis-ski.com (në anglisht). International Ski Federation. 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 maj 2017. Marrë më 2016-11-08.
  3. ^ "Rules for the Organization of FIS World Championships" (PDF). fis-ski.com (në anglisht). International Ski Federation. 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 maj 2017. Marrë më 2016-11-08. The FIS World Championships in the Alpine, Nordic, Freestyle Skiing and Snowboard events are organised every uneven year.
  4. ^ Müller, Erich, red. (2012). Science and Nordic Skiing V (në anglisht). Vëll. 5. Meyer & Meyer Verlag. fq. 700. ISBN 9781841263533.
  5. ^ Linnamo, Vesa, red. (2007). Science and Nordic Skiing (në anglisht). Meyer & Meyer Verlag. fq. 304. ISBN 9781841262291.
  6. ^ Prokop, Dave, red. (1975). Training for Nordic Skiing (në anglisht). World Publications. fq. 95. ISBN 9780890370520.