Skijimi vrapues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Skijimi vrapues ose vrapimskijimi (vrapimi me ski) është një sport dimëror nga grupi i skijimit nordik i cili përfshin një larmi formatesh për garat sportive të skijimit nëpër shtigje me gjatësi të ndryshme sipas rregullave të sanksionuara nga Federata Ndërkombëtare e Skijimit dhe nga organizata të ndryshme kombëtare, të tilla si Shoqata e Skive dhe Dëborës e SHBA (USSA) [1] dhe Cross Country Ski Canada. [2]

Garat ndërkombëtare të vrapimit me ski përfshijnë Kampionatin Botëror të Skijimit Nordik FIS, Lojërat Olimpike Dimërore, etj. Gara të tilla ndodhin gjatë kurseve të homologuara, të pastruara, të dizajnuara për të mbështetur ngjarje klasike (në pistë) dhe stil të lirë, ku skiatorët mund të përdorin skitë në vrapim. Ai përfshin gjithashtu ngjarje të tilla sportive si: maratonë të skive, të sanksionuara nga Federata e Skive Worldloppet, dhe ngjarje për orientimin e skive ndër-vend, të sanksionuara nga Federata Ndërkombëtare e Orientimit. Format e ndërlidhura të konkurrencës janë biathlon, ku garuesit garojnë me ski ndër-vend dhe ndalojnë për të qëlluar në objektiva me pushkë, dhe ski para-olimpik ndër-vend që lejon atletët me aftësi të kufizuara të garojnë në ski ndër-vend me pajisje adaptive. [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Directors (2012). "Cross Country Sport Committee". USSA Programs (në anglisht). U.S. Ski and Snowboard Association (USSA). Arkivuar nga origjinali më 2014-11-05. Marrë më 2014-11-04.
  2. ^ Directors (2012). "Rules and Regulations" (në anglisht). Cross Country Ski Canada. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 2014-11-04.
  3. ^ Huntford, Roland (nëntor 2008). Two Planks and a Passion: The Dramatic History of Skiing (në anglisht). Bloomsbury Academic. fq. 436. ISBN 978-1-84725-236-4.
  4. ^ Bergsland, Einar (1946): På ski. Oslo: Aschehoug.