Slavko Dedić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Slavko Dediq, 2007

Slavko Dedić është një shahist malazez . Ai mori pjesë në dhjetëra turne ndërkombëtarë, përfshirë Kampionatin Evropian 2009. Dediq është anëtar i klubit të shahut "Šahmatik" nga Budva . Në vitin 2014, Slavko Dedić u bë arbitër kombëtar shahu. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Slavko Dediq gjatë fëmijërisë së tij ishte notar. Në moshën 14 vjeçare, Dediq filloi të luante shah dhe mori pjesë në turneun e tij të parë, Kampionatin e Punës të Podgoricës 1997. [2] Në Kampionatin individual të Malit të Zi 2002 në Nikshiq, Slavko Dedić fitoi titullin e FIDE-s për kandidat për master. Nga viti 2002 deri në vitin 2005, Slavko Dediq ishte anëtar i klubit të shahut "Zeta" nga Golubovci . Në vitin 2005, Dedić bëri një transferim nga "Zeta" në "Šahmatik" ( Budva ).

Gjatë karrierës së tij profesionale, Dedić luajti 643 ndeshje në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Ai fitoi 204 ndeshje, me 75 barazime dhe 364 humbje. [3] Dedić mori pjesë në Kampionatin Evropian të 10-të Individual të Shahut 2009 në Budva . [4] Në turneun ndërkombëtar “Trofeu i Beogradit 2011” në Obrenovac, Slavko Dediq bëri fitoren e tij të dukshme kundër shahistit të famshëm francez Arnaud Payen . [5]

Një vit më vonë, Slavko Dedić bëri rezultatin më të rëndësishëm në karrierën e tij, gjatë Ligës së Dytë malazeze në Andrijevica . Si anëtar i klubit të shahut të vendit të dytë “Šahmatik” fitoi gjashtë ndeshje, me dy barazime dhe pa humbje. [6] Me shtatë pikë ai ishte lojtari më i mirë i turneut.

Në vitin 2014, Dedić konkurroi në turneun prestigjioz "Spring Open Tour" në Beograd, me interes të madh mediatik. [7] [8] [9] Dhe viti 2014 mbahet mend si një periudhë në të cilën Dedić bëri rekord personal vjetor të turneve dhe ndeshjeve të luajtura. Në të njëjtin vit, Dedić u bë arbitri kombëtar i shahut në Mal të Zi.

Gjatë karrierës së tij, Slavko Dedić luajti 546 ndeshje kundër lojtarëve vendas. Përveç lojtarëve nga Mali i Zi, Slavko Dedić luajti 97 ndeshje kundër kundërshtarëve të ndryshëm nga 14 vende të ndryshme evropiane. Rezultatet më të suksesshme, Slavko Dediq i bëri në turnetë që pritën qytetin malazez Andrijevica .

Regjistrimi i karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultati sipas garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që kur u bë kandidat për Master në FIDE në 2003, Slavko Dedić luajti turne në nivele të ndryshme garash.

Niveli G W D L Wpct Ppct
kampionatin europian
11
2
2
7
18%
27%
Kampionati i Malit të Zi
54
11
9
34
20%
29%
Kupa e Malit të Zi
18
7
2
9
39%
44%
Liga e parë malazeze
8
3
1
4
38%
44%
Liga e dytë malazeze
22
12
4
6
55%
64%
Të tjera
577
181
63
333
31%
37%
Në përgjithësi 690 216 81 393 31% 37%

Arbitër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 2014, Slavko Dediq fitoi statusin e arbitrit të shahut nga Federata e Shahut të Malit të Zi. Debutimi i tij si arbitër ka ndodhur në qershor 2016, në turneun blitz "7 Tetori" në Podgoricë. [10] Në ndeshjen e tij të fundit, Dediç barazoi kundër gjeneralistit boshnjak Vujovic Dimitrije, i vlerësuar me 1860. Pas ndeshjes pati spekulime se gjenerali boshnjak Vujovic Dimitrije mashtroi me ndihmën e Dejan Tasev një FM të famshëm serb i cili transmeton në Twitch.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si jurist i shquar në Podgoricë, Slavko Dediq punoi në Gjykatën e Magjistraturës në Podgoricë, por edhe si konsulent ligjor kryesor në zyrën për barazi gjinore në Mal të Zi. Gjatë vitit 2013, Dediq ishte kandidat për inspektor në unitetin e policisë speciale malazeze. [11] Por, për shkak të angazhimit në karrierën e tij në shah, Dedić vendosi të linte detyrën e tij juridike. Duke kaluar kohën e lirë në shëtitje të gjata, Dediqit i pëlqen veçanërisht qentë dhe të flasë për rinocerontët. Ai njihet edhe si adhurues i madh i kapuçinës .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Seminar za šahovske sudije, note 13 - Slavko Dedić". Chess Federation of Montenegro. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Talenti koji obećavaju: Mladi Dedić sanja jugoslovensku estradu". Mjesečni magazin "Crnogorski šah" (4): 5. 23 tetor 1998. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Slavko Dedić career statistics". FIDE. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "List of participants - European Championship 2009". Chessdom. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2016. Marrë më 31 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Dedic vs. Payen 1:0 (game)". FIDE. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Slavko Dedić game database". FIDE. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Dedić osvojio četiri boda u Beogradu / Dedić won four points in Belgrade". www.cafemontenegro.com. CafeMontenegro. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Dedić osvojio četiri boda na turniru u Beogradu". Montenegrin Radio - Television. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Crnogorski šahista nastup u Beogradu okončao u sredini tabele / Montenegrin player in the middle of the table". Daily newspaper "Pobjeda". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "1. Blic turnir ŠK "7. oktobar" - 2016". FIDE. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Veljovićeva žena hoće da postane SAJ-ovka". CdM. CafeMontenegro. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)