Jump to content

Sofia Carson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sofia Carson
Carson më 2017
U lind në
Sofía Daccarett Char

10 prill 1993 (29 vjet)
ShkollimiUniversiteti i Kalifornisë (Los Angeles)
Profesioni
 • Këngëtare
 • aktore
Vite aktiviteti2012–present
Works
Diskografia e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal
Vitet aktik2012–present
Labeli
Websitesofiacarson.com

Sofía Daccarett Char (lindi më 10 prill 1993),[1][2] e njohur profesionalisht si Sofia Carson, iështë një aktore dhe këngëtare amerikane. Paraqitja e saj e parë në televizion ishte si yll i ftuar në serialin e Disney Channel Austin & Ally. Në vitin 2015, ajo mori njohjen si Evie, vajza e Mbretëreshës së Keqe, në filmin Descendants. Më vonë ajo ripërsëriti rolin e saj në dy vazhdimet e saj dhe punët e tjera në ekskluzivitet.

Carson që atëherë ka luajtur në filmat Adventures in Babysitting (2016), Tini: The Movie (2016), A Cinderella Story: If the Shoe Fits (2016) and Songbird (2020).Ajo gjithashtu luajti si Ava Jalali në serialin dramatik Freeform Pretty Little Liars: The Perfectionists (2019). Si një aktore zëri, ajo kishte gjithashtu role në My Little Pony: A New Generation (2021) si Pipp Petals dhe në Spider-Man (2017) si Keemia Marko / Sandgirl. Ajo gjithashtu luajti në filmat e Netflix Feel the Beat (2020) dhe Purple Hearts (2022).

Carson bëri debutimin e saj në këngë në 2015 me albumin soundtrack Descendants, dhe në të njëjtin vit publikoi këngën "Rotten to the Core". Në vitin 2016, ajo nënshkroi me Hollywood Records dhe publikoi këngën e saj debutuese, "Love Is the Name". Në vitin 2022, ajo publikoi albumin e saj të parë debutues në studio.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carson lindi Sofia Daccarett Char në Fort Lauderdale, Florida,[2][3] tek José F. Daccarett dhe Laura Char Carson, të cilët të dy u zhvendosën në Florida nga Barranquilla, Kolumbia.[1][4] Sofia zgjodhi emrin artistik "Carson" sipas gjyshes së saj nga nëna amerikane, Lauraine Carson.[5]Nëpërmjet nënës së saj, Carson është e lidhur me familjen Char të politikanëve kolumbianëë.[1][6]

Ajo ndoqi St. Hugh School dhe u diplomua nga Carrollton School of the Sacred HeartMiami.[3] Ajo mori pjesë në In Motion Dance Studio, ku ishte pjesë e programit të Ansamblit Rinor IMPAC, duke konkurruar në të gjithë Shtetet e Bashkuara.[3][7] Ajo më pas ndoqi UCLA, duke u diplomuar në komunikimin me një të mitur në frëngjisht.[7][8]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli Shënimet
2016 Tini: The Movie Melanie si Sofía Carson[9]
2016 A Cinderella Story: If the Shoe Fits Tessa / Bella Direct-to-video film
2020 Feel the Beat April Dibrina Film i drejtpërdrejtë në transmetim[10][11][12]
2020 Songbird Sara Film i drejtpërdrejtë në video[13]
2021 My Little Pony: A New Generation Pipp Petals Roli i zërit; film i drejtpërdrejtë në transmetim[14]
2022 If You Have Herself Dokumentar[15]
2022 Purple Hearts Cassie Salazar Gjithashtu producent ekzekutiv; film i drejtpërdrejtë në transmetim[16][17]
TBA Carry-On[18] Duke u xhiruar
Television
Viti Titulli Roli Shënimet
2014 Austin & Ally Chelsea Episodi: "Princesses & Prizes"
2014 Faking It Soleil Episodet: "We Shall Overcompensate", "Faking Up Is Hard to Do"
2015 Descendants Evie Film televiziv
2015–2017 Descendants: Wicked World Evie Roli kryesor zëri
2016, 2018 Soy Luna Herself 3 episode (sezonet 1, 3)
2016 Walk the Prank Herself Episodi: "Adventures in Babysitting"
2016 Adventures in Babysitting Lola Perez Film televiziv
2017 Descendants 2 Evie Film televiziv
2017 Spider-Man Keemia Marko / Sandgirl Roli i zërit; 2 episode[19]
2018 Famous in Love Sloane 4 episode[20][21]
2019 Pretty Little Liars: The Perfectionists Ava Jalali Roli kryesor[22][23][24]
2019 Celebrity Family Feud Herself Contestant
2019 Descendants 3 Evie Film televiziv
2020 Elena of Avalor Maliga Roli zëri; episodi: "The Birthday Cruise"[25]
2020 The Disney Family Singalong Herself Television special[26]
2020 Group Chat Herself Episodi: "Confetti Clean Up"
2021 Descendants: The Royal Wedding Evie Roli i zërit; Speciale e animuar

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sofia Carson (2022)[27]

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria: Puna Rezultati Ref.
2016 Premios Juventud Producers Choice Award Herself Stampa:Nominated [28]
Teen Choice Awards Choice Music: Next Big Thing Herself Stampa:Nominated [29]
Young Entertainer Award Best Young Ensemble Cast Descendants Stampa:Nominated [30]
2018 Radio Disney Music Awards Best Crush Song "Ins and Outs" Stampa:Nominated [31]
Imagen Awards Aktore Më e Mirë Mbështetëse Descendants 2 Stampa:Nominated [32]
2019 Teen Choice Awards Choice Drama TV Actress Pretty Little Liars: The Perfectionists Stampa:Nominated [33]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "La barranquillera Sofía Carson, la actriz de la familia Char". Revista Jetset (në spanjisht). prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 31 gusht 2015.
 2. ^ a b "Sofia Carson". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2016. Marrë më 8 korrik 2016.
 3. ^ a b c Madeleine Marr (30 korrik 2015). "Sofia Carson: Fast Track to Fame". Miami Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2015. Marrë më 2 shtator 2015.
 4. ^ "Actriz barranquillera Sofía Carson vive un "cuento de hadas" en la película de Disney "Descendants"". El Heraldo (në spanjisht). 3 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2015. Marrë më 2 shtator 2015.
 5. ^ "Actriz de Disney, Sofía Carson, pasa Navidad en Barranquilla". El Heraldo (në spanjisht). 24 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2016. Marrë më 6 shtator 2016.
 6. ^ ""Declaro abiertas las fiestas desde ya": Laura Char, reina del Carnaval". El Tiempo (në spanjisht). 9 dhjetor 1988. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2015. Marrë më 1 shtator 2015.
 7. ^ a b Amanda Rabines (29 korrik 2015). "Fort Lauderdale native Sofia Carson stars in Disney Channel's 'Descendants'". Sun-Sentinel (në anglisht). Fort Lauderdale, Florida. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 9 prill 2016.
 8. ^ Lucia I. Suarez Sang (31 korrik 2015). "Sofia Carson takes on being teenage daughter of the Evil Queen in 'Descendants'". Fox News Latino (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2016. Marrë më 9 prill 2016.
 9. ^ "Conoce a los personajes de Tini: El Gran Cambio de Violetta". Azteca 7 (në spanjisht). 18 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2016. Marrë më 25 mars 2016.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FtB1
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FtB2
 12. ^ Lauren Rearick (13 maj 2020). "Sofia Carson's Upcoming Netflix Movie Is "Step Up" Meets "Footloose"". Teen Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020. Marrë më 21 qershor 2020.
 13. ^ Borys Kit (13 korrik 2020). "KJ Apa, Sofia Carson to Star in Michael Bay-Produced Pandemic Thriller 'Songbird'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 13 korrik 2020.
 14. ^ Verhoeven, Beatrice (30 qershor 2021). "Vanessa Hudgens, James Marsden, Kimiko Glenn Cast in 'My Little Pony: A New Generation'". The Wrap (në anglisht). Marrë më 30 qershor 2021.
 15. ^ Jackson, Angelique (18 prill 2022). "Orlando Bloom, Sofia Carson and Lucy Liu Sign on to Ben Proudfoot's UNICEF's If You Have". Variety (në anglisht). Marrë më 19 prill 2022.
 16. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :3
 17. ^ Bastos, Margarida (2022-06-23). "Sofia Carson Sings "Come Back Home" in New 'Purple Hearts' Clip". Collider (në anglisht). Marrë më 2022-06-26.
 18. ^ Kroll, Justin (26 shtator 2022). "'Purple Hearts' Star Sofia Carson And Netflix Find Next Project To Team On With Thriller 'Carry On', 'Till' Star Danielle Deadwyler Also On Board". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 19 tetor 2022.
 19. ^ Andy Swift (8 shtator 2017). "Descendants' Sofia Carson Takes on Marvel's Spider-Man — First Look". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2018. Marrë më 17 janar 2018.
 20. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :2
 21. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Perfectionists1
 22. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Perfectionists2
 23. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Ava
 24. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura PPLTP-pickup
 25. ^ "Listings - ELENA OF AVALOR on DISNEY". TheFutonCritic.com (në anglisht). 10 janar 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 26. ^ Dina Sartore-Bodo (16 prill 2020). "Sofia Carson Sings 'Someday' From Disney's Hunchback Ahead Of Epic, Celebrity Singalong". Hollywood Life (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2020. Marrë më 19 prill 2020.
 27. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura SC-album
 28. ^ "Premios Juventud 2016: Lista completa de ganadores". Univision (në spanjisht). 14 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 24 korrik 2017.
 29. ^ Jessica Goodman (31 korrik 2016). "Teen Choice Awards 2016: See the full list of winners". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016.
 30. ^ "Young Entertainer Awards Submissions". youngentertainerawards.org (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2020.
 31. ^ Julia Marzovilla (27 prill 2018). "Shawn Mendes & Meghan Trainor Lead Radio Disney Music Awards 2018 Nominations". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2018. Marrë më 28 prill 2018.
 32. ^ "Imagen Foundation Announces Nominees for the 33rd Annual Imagen Awards". Imagen Foundation (në anglisht). 28 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2018. Marrë më 15 maj 2020.
 33. ^ Annie Howard; Alexandra Del Rosario (16 qershor 2019). "Teen Choice Awards: 'Avengers: Endgame,' 'Crazy Rich Asians' and 'Riverdale' Among Nominees". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.