Spartak Ngjela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Spartak Ngjela

Spartak Ngjela është avokat dhe politikan shqiptar.

Të dhëna vetjake[redakto | redakto tekstin burimor]

Datëlindja: 11 korrik 1948 Vendlindja: Tiranë

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Universiteti i Tiranës, dega Juridik - 1970.

Veprimtaria profesionale[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1970: Zyra e Ndihmës Juridike, Vlorë
 • 1972: Prokuroria e Rrethit Durrës
 • 1973: punonjës shkencor në Institutin e Historisë, Tiranë
 • 1976 dhe 1979-1990: dënuar për "Agjitacion e Propagandë" në burgun e Burrelit
 • 1991 e vazhdim: Avokat në Studion e tij Ligjore

Veprimtaria politike[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 11.03.1997 - 25.07.1997: Ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Pajtimit Kombëtar
 • 2001 - 2003: Nënkryetar i Komisionit të Ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë
 • 09.2005 - 04.2006: Kryetar i Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut
 • 12 dhjetor 2008 - Themelon partinë Ligj dhe Drejtësi

Deputet i Kuvendit[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 2001-2005 Legjislatura:XVI - Zona zgjedhore:38 - Qarku i Tiranës - Nr. i votave:6297 - Përqindja: 51.0%
 • 2005-2009 Legjislatura:XVII - Zona zgjedhore:41 - Qarku i Tiranës - Nr. i votave:5299 - Përqindja: 38.1%

Libra[redakto | redakto tekstin burimor]