Ndryshimi mes inspektimeve të "Dollari"

Jump to navigation Jump to search
396 bytes added ,  6 vjet më parë
v
 
== Dollari zimbabvejan ==
Dollari zimbabvejan ka qenë monedha e Zimbabvesë nga viti 1980 deri më 12 prill 2009.Kjo monedhë ka pasur shumë hiperinflacion duke e bërë monedhën më të vogël në botë nga vlera.Dollari i Zimbabvesë ka pasur një monedhë shumë të madhe në vlerë, kartëmonedhën 100 trilion dollarëshe!Kjo kohë ka qenë shumë e keqe për dollarin, sepse monedha më e vogël në botë nga vlera ishte një lloj dollari.Në këtë kohë qeveria mori masa për ta zëvendësuar këtë monedhë me hiperinflacion kaq të madh dhe më në fund ja arriten qëllimit: që më 12 prill 2009 monedha me emrin "dollar në Zimbabve është dollari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, së bashku me katër valuta të tjera.
{| class="wikitable"
|- Monedhat e Zimbabvesë
! Monedha !! Kodi ISO 4217 !! Simboli !! Përdorimi
|-
| [[Randi jugafrikan]] || ZAR || R || Prezent në ditët e sotme
|}
 
== Nga paundi te dollari ==
Disa prej dollarëve kanë ardhur nga paundi, si përshembull dollari kanadez ka ardhur nga paundi kanadez etj.

Menyja e navigimit