Ndryshimi mes inspektimeve të "Dollari"

Jump to navigation Jump to search
714 bytes added ,  6 vjet më parë
v
|-
| [[Zimbabveja]] || [[Dollari i Shteteve të Bashkuara]] || $ || USD
|}
===== Dollari në Hong Kong dhe Makao =====
Në Dy Rajonet e Veçanta Administrative të Republikës Popullore të Kinës (Hong Kongu dhe Makao) përdoret një monedhë e përbashkët: Dollari i Hong Kongut.Në Makao dollari i Hong Kongut nuk është monedhë zyrtare, por përdoret shpeshherë së bashku me patasën makaoneze, ndërsa në Hong Kong është monedhë zyrtare.
{| class="wikitable"
|-
! Qyteti !! Monedha për të cilën bëhet fjalë !! Monedha tjetër !! Pozicioni i valutave
|-
| [[Hong Kong]] || [[Dollari i Hong Kongut]] || [[Patasa makaoneze]] || Dollari zyrtar, patasa jo zyrtare
|-
| [[Makao]] || [[Dollari i Hong Kongut]] || [[Patasa makaoneze]] || Dollari jo zyrtar, patasa zyrtare
|}
 

Menyja e navigimit