Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

Jump to navigation Jump to search
p
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(p)
 
== Veçoritë fiziko-gjeografike ==
Bregdeti i ishujve britanik karakterizohet me coptim të theksuar, e cila është shkaktuar me ngritjen dhe uljen e shpesht të bregdetit. Vetëm bregdeti i Norvegjisë është më i përthyer se ai i ishujve britanik.Të gjitha këto foma të coptuara të bregdetit ka ndikuar ozitivishtpozitivisht në lidhëmërinë e Britanisë së Madhe me pjesët e tjera të të botës. Përgjat bregdetit janë formuar gjire në të cilët derdhen lumenjtë me gryka të estuareve. Format të tilla të grykave më të njohura janë nëlumin Themzë, Humber Severn, Mersey dhe Clude.
 
Një ndër karakteristikat positive të lumenjëve të Britanisë së Madhe është paraqitja e baticës. Në Themzë ajo arrinë 6 m, ndërsa në Gjirin e Bristolit edhe 12 m.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve