Dallime mes rishikimeve të "Liceu"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
'''Liceu (Lyceum)''' është një kategori e institucionitinstitucioneve të arsimit i përcaktuarapërcaktuar në kuadër të [[Edukata|sistemit arsimor]] të shumë vendeve të botës, kryesisht në [[Evropa|Evropë]]. Përkufizimi varion midis shteteve; zakonisht liceu është një lloj i shkollës së mesme.
 
== Historiku ==
Në Shqipëri institucioni i parë i tipit të liceut ishte [[Liceu Kombëtar i Korçës]]. Ky në fakt ishte një shkollë e mesme në qytetin e [[Korça|Korçës]], i cili e theksonte kulturën franceze dhe vlerat evropiane. Shkolla funksionoi plotësisht nga viti 1917 deri në vitin 1939. Shkolla vazhdoi aktivitetin e saj edhe pas Luftës së Dytë Botërore si Shkollë e Lartë "Raqi Qirinxhi".<ref>{{citation|last=Xoxi|first=Koli|year=1997|title=Liceu Kombëtar i Korçës (1917-1939)|publisher=Shtëpia Botuese "Lumo Skëndo"|language=Albanian|oclc=45500476}}</ref>
 
Institucionet arsimore të tipit të liceut vazhdojnë të ekzistojnë edhe në vende të tjera të botës si në: Indi, Filipine, Shri Lanka, Turqia, Uzbekistani, Taxhikistani, Bellarusia, Republika Ceke, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Itali, Lithuania, Malta, Holanda, Polonia, Portugalia, Rumania, Rusia, Serbia, Shtetet e Bashkuara, Kili.
 
== Shënime ==
{{Reflist|2}}
 
== Referenca ==
{{ref}}
== ShënimeBurimi ==
* Xoxi, Koli: {{Citim|title=Liceu Kombëtar i Korçës (1917-1939)|year=1997}}
 

Menyja e lëvizjeve