Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

474 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
Më 10 mars 1945, u emërua si ndihmësgjyqtarë i Gjyqit Special për kriminelët e luftës edhe Bilbil Klosi<ref>Sadiku Xh., ''Genocidi mbi Kulakët në Shqipërinë Komuniste 1948-1990,'' Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Viktimave të Komunizmit, 2013, fq. 20, ISBN 978-9928-168-13-9.</ref>.
 
Më 1945-46 sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Brendshme. Më 1946-49 dhe 1950-51 ndihmësprokuror i përgjithshëm. Më 1949 kryetar i Gjykatës së Lartë Ushtarake.<ref name=":0" />, në gusht të 1949-50 këshilltarishte kryetar i një grupi gjykues juridikformalMinistrinëMirditë, duke dhënë dënime drakoniane si shenjë hakmarrjeje për vrasjen e Punëve[[Bardhok Biba|Bardhok Jashtme.Bibës]]: katër 1946-1974vetë deputet. dënuar 1951-66me ministërvarje i Drejtësisë.litar, dhjetë 1966-73me sekretarpushkatim idhe PresidiumitshumëKuvendittjerë Popullorme burgim<ref>Kaso T., ''Ja 1973-78kush këshilltare vrau Kryegjyshin Bektashian Sali Njazi Dede,'' Almanak nr. 1, Tiranë: përgjegjësInstituti i sektoritStudimitbotimeveKrimeve dhe GjykatënPasojave e Lartë<refKomunizmit, name=":0"2011. fq. 190.</ref>.
 
Më 1949-50 këshilltar juridik në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Më 1946-1974 deputet. Më 1951-66 ministër i Drejtësisë. Më 1966-73 sekretar i Presidiumit të Kuvendit Popullor. Më 1973-78 këshilltar përgjegjës i sektorit të botimeve në Gjykatën e Lartë<ref name=":0" />.
 
Vdiq në Tiranë më 22 nëntor 1978<ref name=":0" />.
7.597

edits