Brigada e V-të Sulmuese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Brigada e V-të Sulmuese ka qenë një nga formacionet e Lëvizjes Nacional-Çlirimtare gjatë Luftës së Dytë BotëroreShqipëri.

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një urdhëri nga Komanda dhe Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë NÇl dalë më 28 nëntor të vitit 1943 në fshatin GumenicëVlorës, baza e formimit të kësaj brigade qe bashkimi i batalioneve "Halim Xhelo" dhe "Ismail Qemali" me një efektiv prej më se 500 vetësh. Komandant i kësaj njësie u caktua Abaz Shehu dhe komisar Hysni Kapo.[1]

Brigada u inaugurua më 20 janar 1944 në Bramyshnjë të Tërbaçit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas disa luftimeve në dhjetorin e 1943 që i paraprinë betejës së Gjormit, vritet komandanti i brigadës Abaz Shehu. Komandant më pas caktohet Shefqet Peçi, zëvendës Dervish Hekali, komisar vazhdoi Hysni Kapo, zëvendës Manush Myftiu.

Disa prej luftarëve të brigadës:[nevojitet citimi]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ushtarakët e lartë që eliminoi Enveri". standard.al. Standard. 12 janar 2017.