Ndryshimi mes inspektimeve të "20 Prill"

Jump to navigation Jump to search
976 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.126.4 (diskutimet) në versionin e fundit nga 2003:D7:83E0:5849:53:13E2:9CA4:D077.
(Faqja u zëvendësua me ''''20 Prill 2016''' '''Elfi Gordon 1''' '''21 Prill 2016''' '''Elfi Gordon 2'''')
Etiketat: Përpunim pamor Zëvendësuar
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.4 (diskutimet) në versionin e fundit nga 2003:D7:83E0:5849:53:13E2:9CA4:D077.)
Etiketa: Rollback
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Mars (muaj)|Prill|Qershor}}
'''20 Prill 2016'''
== Ngjarje ==
* [[1936]] — Trupat [[Italia|Italiane]] okupojnë [[Etiopia|Etipoopinë]] .
* [[1972]] - Apolo 16 zbriti në [[Hëna|Hënë]].
*[[1999]] [[Littleton]] - Eric Harris dhe Dylan Klebold i vras 15 vet ne columbine high school
* [[2009]] - [[Arabia Saudite]] njeh pavarësinë e Kosovës
 
== Lindje ==
'''Elfi Gordon 1'''
* [[1808]] - [[Napoleon III Bonaparte]], kryetar dhe perandor i [[Franca|Francës]] (vdiq më [[1873]])
* [[1889]] - [[Adolf Hitler]], kryeminister gjerman dhe udhëheqës i [[Reich i tretë]] (vdiq më [[1945]])
* [[1967]] - [[Mike Portnoy]], ish-bateristi dhe themeluesi i bendit [[Dream Theater]]
 
== Vdekje ==
'''21 Prill 2016'''
* [[1314]] - [[Papa Clemens V]] (lindi më [[1260]])
* [[1918]] - [[Karl Ferdinand Braun]], fizikant gjerman
* [[1995]] - [[Milovan Đilas]], politikan serb. (i lindur 1911.)
* [[2014]] - [[Koçi Petriti]], poet shqiptar.
 
== Festa dhe përvjetore ==
'''Elfi Gordon 2'''
* [[Pashkët]] e krishtera kremtohen nga Katolikët dhe Ortodoksët, Festa e Ringjalljes së [[Krishti]]t
[[Kategoria:Prill]]

Menyja e navigimit