Ndryshimi mes inspektimeve të "Mihal Bellkameni"

Jump to navigation Jump to search
-
(Shtova tekst nga artikulli Mihal Ballkameni)
(-)
 
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
 
'''Mihal Bellkameni''' ishte intelektual, atdhetar shqiptar. Ka marr pjesë si luftëtar kundër turqve me çetën e [[Spiro Ballkameni|Spiros]].<ref name="Skendi1967">{{cite book|last=Skendi|first=Stavro|title=The Albanian national awakening, 1878-1912|url=https://books.google.com/books?id=qmm4AAAAIAAJ|accessdate=1 February 2012|year=1967|publisher=Princeton University Press|page=421}}</ref>
 
Mihali u lidh me fashistët, dhe u bë anëtar i thjeshtë i partisë fashiste. Pas çlirimt të vendit, në nëntor të vitit 1944 u arrestua dhe u burgos në Korçë. Pas gjyqit në Tiranë u burgos në Burrel me 1948 ku vdiq më [[25 tetor]] të vitit 1948.<ref>http://www.arkivalajmeve.com/Letrat-e-Mihal-Ballkamenit-shkruar-ne-burgun-e-Burrelit.53542/</ref>
 
{{biografi-cung|biografi}}
 
== Shih edhe ==
* [[Mihal Ballkameni]]
 
== Burimet ==
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]

Menyja e navigimit