Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi:Miranda038/Pandemia COVID-19 në Slloveni"

Jump to navigation Jump to search
Rregullova parametrin e gjuhës
(Krijuar nga përkthimi i faqes "COVID-19 pandemic in Slovenia")
 
(Rregullova parametrin e gjuhës)
|[[File:COVID-19 Slovenia - Deaths per infected.svg|325px]]
| Deaths per infections with COVID-19
}}|legend1=|disease=[[Coronavirus disease 2019|COVID-19]]|virus_strain=[[Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2|SARS-CoV-2]]|location=[[Slovenia]]|first_case=[[Ljubljana]]<br />|arrival_date=4 March 2020<br />({{Age in years, months, weeks and days|month1=03|day1=4|year1=2020|month2=|day2=|year2=}})|origin=[[Wuhan]], [[Hubei]], [[China]]|confirmed_cases=75,814|deaths=1435|recovery_cases=|suspected_cases=|active_cases=20,240|website=[https://www.gov.si/teme/koronavirus/ Government site]<br />[https://www.nijz.si/sl/pojav-novega-koronavirusa-2019-ncov National Institute of Public Health]|First Case detected:=}}'''Pandemia COVID-19 në Slloveni''' është pjesë e [[Pandemia e COVID-19|pandemisë]] së [[COVID-19|sëmundjes koronavirus 2019]] ({{Nowrap|COVID-19}}) e shkaktuar nga [[SARS-CoV-2|sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2]] ({{Nowrap|SARS-CoV-2}}). Virusi u përhap në [[Sllovenia|Slloveni]] më 4 Mars 2020, kur u konfirmua rasti i parë. <ref>{{Cite news|url=https://www.nytimes.com/reuters/2020/03/04/world/europe/04reuters-health-coronavirus-slovenia.html|title=Slovenia Confirms First Case of Coronavirus: Health Minister|last=Reuters|first=|date=4 March 2020|work=The New York Times|access-date=6 March 2020|language=Anglisht|issn=0362-4331|via=NYTimes.com}}</ref> Ishte një rast i importuar i transmetuar nga një turist që udhëtonte nga Maroku përmes Italisë, e cili ishte qendra e SARS-CoV-2 në Evropë në atë kohë. <ref name=":0">{{Cite news|url=https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-slovenia-idUSKBN20R33X|title=Slovenia confirms first case of coronavirus: health minister|date=4 March 2020|work=Reuters|access-date=6 March 2020|via=www.reuters.com}}</ref> Ditët e para të pandemisë ishin sfiduese për Slloveninë për shkak të dorëheqjes së Kryeministrit Marjan Šarec në fund të janarit dhe formimit të qeverisë së re që po zhvillohej aktualisht në atë kohë. Rasti i parë në Slloveni u konfirmua një ditë pasi [[Janez Jansha|Janez Janša]] u zgjodh Kryeministër. Gjatë periudhës së tranzicionit, shpërthimi u përshkallëzua. Një takim i përbashkët midis qeverive në ikje dhe atyre në hyrje u mbajt në 10 Mars 2020. Qeveria e përkohshme në largim e Marjan Šarec ishte përgjegjëse për menaxhimin e krizës deri në 14 Mars 2020.  Më 15 maj 2020, Sllovenia u bë kombi i parë evropian që deklaroi fundin e epidemisë COVID-19 brenda territorit të saj. <ref>{{Cito web|url=https://www.aljazeera.com/news/2020/05/slovenia-european-nation-declare-epidemic-home-200515084142959.html|title=Slovenia first European nation to declare end of epidemic at home|accessdate=15 May 2020}}</ref>
 
Trajtimi i Sllovenisë për shpërthimin e koronavirusit është përmendur si një përjashtim i rëndësishëm gjatë kohës kur Evropa pësoi një krizë të jashtëzakonshme të koronavirusit dhe ka fituar vlerësime për efektivitetin e saj. <ref>{{Cito web|url=http://www.sloveniatimes.com/slovenia-successful-in-tackling-coronavirus-fight-not-over-yet|title=Slovenia successful in tackling coronavirus, fight not over yet|website=www.sloveniatimes.com|accessdate=16 October 2020}}</ref> Vox renditi Slloveninë, së bashku me Jordaninë, Greqinë, Islandën dhe Vietnamin si ndër më të efektshmet në trajtimin e shpërthimit të koronavirusit. <ref>{{Cito web|url=https://www.vox.com/2020/5/5/21247837/coronavirus-vietnam-slovenia-jordan-iceland-greece|title=Vietnam, Slovenia, and 3 other overlooked coronavirus success stories|first=Alex|last=Ward|date=5 May 2020|website=Vox|accessdate=16 October 2020}}</ref>
=== Testimi para infektimit ===
 
* Kanë qenë 313 teste të kryera ndërmjet 7 janarit 2020 dhe 3 mars 2020, të gjitha ishin negative. <ref>{{Cite news|url=https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljanje-okuzb-s-sars-cov-2-covid-19|title=Dnevno spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (COVID-19)|access-date=24 March 2020}}</ref> Vini re se ky numër i shtohet numrit të përgjithshëm të testeve të kryera më sipër. Gjithashtu, numri i rasteve ndryshon në referenca të ndryshme, pasi që Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik nuk lëshojnë të dhëna të reja në të njëjtën kohë. <sup class="noprint Inline-Template Template-Fact" data-ve-ignore="true" style="white-space:nowrap;">&#x5B; ''[[Wikipedia:Citim i duhur|<span title="This claim needs references to reliable sources. (June 2020)">nevojitet citim</span>]]'' &#x5D;</sup><sup class="noprint Inline-Template Template-Fact" data-ve-ignore="true" style="white-space:nowrap;">&#x5B; ''[[Wikipedia:Citim i duhur|<span title="This claim needs references to reliable sources. (June 2020)">nevojitet citim</span>]]'' &#x5D;</sup>
 
=== Mars 2020 ===
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
|+ id="4048" |
! rowspan="2" |Date
! colspan="30" |April 2020
|-
!
!1
!2
!30
|-
|Infeksione e Reja
|New infections
|39
|56
|11
|-
!Infektimet Totale
!Total infections
!841
!897

Menyja e navigimit