Stacion i autobusëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni i autobusëve në Shkup

Stacioni i autobusëve është një objekt ku autobusët e qytetit ose ndërurban ndalojnë për të marr dhe lënë pasagjerët. Ndërsa në vende të ndryshme të botës krahas tij përdoret edhe termi terminal autobusi i cili gjithashtu mund të përdoret për t'iu referuar një stacioni autobusi, ai përgjithësisht mund ti referohet edhe një garazhi të autobusiëve. Një stacion autobusi zakonisht është më i madh se sa një ndalesë autobusi, i cili zakonisht është thjesht një vend në buzë rrugës, ku autobusët mund të ndalen zbritur ose hipur pasagjerët e që mund të jetë një stacion terminali për një numër rrugësh, ose si një stacion transferimi ku rrugët vazhdojnë.

Platformat e stacionit të autobusëve mund të caktohen në linja fikse autobusi, ose të ndryshueshme në kombinim me një sistem dinamik informacioni të pasagjerëve. [1] Kjo e fundit kërkon më pak platforma, por nuk i siguron pasagjerit rehati të mirë derisa të presë atje.

Stacionet më të mëdha të autobusëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me një sipërfaqe prej 37 acres (150,000 m2) , stacioni i autobusëve Chennai Mofussil në Chennai, Indi, është stacioni më i madh i autobusëve në Azi. [2] Që nga viti 2018 Departamenti i Autobusëve Millennium Park në Delhi është depoja më e madhe e autobusëve në botë me 60 akra.

Stacioni i përkohshëm i autobusëve Woodlands në Singapor është gjithashtu një nga stacionët më të ngarkuar të autobusëve në botë, duke trajtuar çdo ditë 400,000 pasagjerë [3] përmes 42 shërbime të autobusëve.

Stacioni më i madh i autobusëve nëntokësor në Evropë është Kamppi Center në Helsinki, Finlandë e përfunduar në vitin 2006. Stacioni kushtoi 100 milion euro dhe u deshën 3 vjet për ta ndërtuar. Sot stacioni i autobusëve, i cili mbulon 25,000 metra katrorë është stacioni më i ngarkuar i autobusëve në Finlandë. Çdo ditë, ai ka rreth 700 nisje autobusësh, duke transportuar rreth 170,000 pasagjerë. [4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimett[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "New hightech bus station in Amstelveen opened". Vialis. 2009-10-13. Arkivuar nga origjinali më 2012-09-17. Marrë më 2010-02-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dorairaj, S. (28 dhjetor 2005). "Koyambedu bus terminus gets ISO certification". The Hindu. Chennai: The Hindu. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2006. Marrë më 16 tet 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Khew, Carolyn (13 mars 2016). "Bus interchange rolls out free buggy rides and more". The Straits Times. Singapore. Marrë më 15 qer 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kamppi –The Helsinki Underground Bus Terminal". Xtralis. Arkivuar nga origjinali (pdf) më 2009-09-15. Marrë më 2010-02-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)